شستشوی لوله | Pipe Cleaning

شستشوی لوله

در بسیاری از تأسیسات صنعتی و به ویژه تأسیسات آب و نفت خطوط انتقال سیال ساخته می شود و هسته اصلی این خطوط، لوله های انتقال دهنده می باشد. لوله کشی ها با قطر و طول های متفاوت انجام می شود و گاهی نیز به صورت خمیده هستند. می دانیم که وجود ناخالصی و جامدات غیر محلول در آب و دیگر مایعات اجتناب ناپذیر بوده و در دیواره لوله ته نشین می شود. با گذشت زمان مواد ته نشین شده به جرم و رسوب تبدیل شده و مجرای عبور سیال را مسدود می‌کند. انسداد لوله های انتقال سبب آسیب رسیدن به تأسیسات می شود و می تواند خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد؛ به همین جهت شستشوی لوله ها ضرورت پیدا کرده و به مسئله مهمی تبدیل می شود.


انواع آلودگی

لوله های خطوط انتقال و دیگر تأسیسات صنعتی به آلودگی های متعددی آغشته می شوند؛ این آلودگی ها و رسوبات موجب گرفتگی مجراها می شود و در روند انتقال مواد و انجام فرآیندهای صنعتی اختلال ایجاد کرده و به تجهیزات صدمه وارد می کند. بعضی از این آلودگی ها عبارت‌اند از:


1- گل و لای

2- زنگ زدگی

3- جرم

4- رسوب  


از بین بردن آلودگی و رسوبات

به مرور زمان بی توجهی به وجود آلودگی در لوله ها بر سختی آن می افزاید و شستشوی آن را دشوارتر می سازد. از همین رو با شناختن نوع و میزان آلودگی می بایست اقدامات لازم برای از بین بردن گرفتگی ها انجام شود. به منظور باز کردن گرفتگی لوله ها و مجراها روش های مختلفی به کار می رود، به عنوان مثال مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد اما مواد شیمیایی به لوله و محیط زیست آسیب می رساند و یا این که دستگاه هایی برای رسوب زدایی تولید شده است که به کارگیری آن ها نیز با مشکلاتی همراه خواهد بود. با ساخت و تولید دستگاه های نظافت صنعتی بسیاری از دشواری های امور نظافت و شستشو از میان برداشته شده است و دلیل آن گستردگی در کاربرد این دستگاه ها است.


شستشو با واترجت

فناوری نوینی که جهت شستشوی آسان و موثر انواع لوله ها و مجراها به وجود آمده است و می تواند در همه صنایع به کار گرفته شود، استفاده از واترجت صنعتی می باشد. واترجت صنعتی با داشتن نازل های مناسب از باریک ترین لوله ها تا لوله های با قطر متوسط و بزرگ را شستشو می دهد و سرعت و کیفیت انجام عملیات به وسیله این دستگاه از سطح بسیار مطلوبی برخوردار است. واتر جت صنعتی می تواند سخت ترین و خشن ترین جرم ها و آلودگی های لوله ها را از سطوح درونی و هم چنین بیرونی جدا کرده و از بین ببرد. اگر قطر درونی لوله مورد نظر کوچک باشد، ممکن است قطر شلنگ فشار قوی زیاد باشد و نتواند لوله را تمیز کند، به همین دلیل نازلی که استفاده می شود به صورتی است که علاوه بر پاشش آب به سمت جلو آب را به سمت عقب می راند تا نیروی پیش ران برای حرکت آب فشار قوی به سمت جلو فراهم شود. هنگامی که قصد شستشوی لوله های قطور را داشته باشیم نازلی روی واترجت نصب می شود که قادر است مانند یک ربات وارد لوله شود و به خوبی آن را شستشو دهد. این نازل می تواند از مسیرهای خمیده نیز عبور کند و عملیات شستشوی لوله را انجام دهد. 


درخواست اطلاعات

گالری تصاویر