نظافت کف انبار | Floor warehouse cleaning

نظافت کف انبار

بسیاری از تولید کنندگان کالا، محصولات خود را قبل از عرضه به بازار یا صادرات در انبارها ذخیره سازی می نمایند. غالبا انبارها محیط هایی با مساحت زیاد هستند و تراکمی از محصولات و کالا در آن وجود دارد. به دلیل ترددهای متعدد در انبار و حمل و نقل اجناس احتمال پراکنده شدن آلودگی ها افزایش می یابد و از آن جایی که اجناس موجود در این محیط ها جهت ارائه به مشتریان می باشد تمیزی آن اهمیت زیادی پیدا می کند و نظافت دائمی انبارها به یک امر ضروری تبدیل خواهد شد. با توجه به این پاکیزه نگه داشتن پیوسته مکان های بزرگ کار دشواری است. به منظور رفع این مشکل استفاده از دستگاه های مکانیزه صنعتی می تواند بهترین راه حل باشد. این دستگاه ها علاوه بر آن که سرعت نظافت را به طرز چشمگیری افزایش می دهند از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. از این رو شرکتهای خدماتی نظافتی با به کارگیری این گونه دستگاه ها می توانند کلیه امور مربوط به نظافت را بر عهده بگیرند. 


انواع آلودگی

همان طور که گفته شد پراکنده شدن انواع آلودگی ها در محیط انبار امکان پذیر است و باید به تمیز نمودن آن توجه شود. اولین گام برای شروع فعالیت نظافتی شناخت محیط و نوع آلودگی موجود در آن است که به معرفی آن ها می پردازیم.


گرد و خاک و زباله های خرد

یکی از آلودگی های متداول که در همه جا و از جمله در انبارها یافت می شود گرد و خاک و زباله های ریز است که هم بر روی سطح زمین و هم بر روی سطح طبقه بندی های موجود می نشیند. گرد و خاک بر اثر رفت و آمد و نقل و انتقالات کالا، وارد محیط شده و در همه قسمت های آن پخش می گردد.

رد لیفتراک

تردد لیفتراک در انبارها امری اجتناب ناپذیر است و همواره ردی سیاه رنگ از حرکت لاستیک های آن بر روی سطح زمین باقی می ماند. 

نشت مایعات

اگر محصول انباشته شده در انبار مایع باشد امکان دارد بر اثر جا به جایی و وارد شدن ضربه بسته بندی مایعات آسیب ببیند و بر روی سطح زمین یا طبقات تراوش کند.


روش های حذف انواع آلودگی

پس از شناخت نوع آلودگی لازم است شیوه های موثر برای رفع آن نیز مشخص گردد. کارشناسان شرکت خدماتی بهترین ابزار را برای تمیزی محیط معرفی می کنند.


نظافت

قبل از انجام هر کاری حذف آلودگی هایی مانند گرد و خاک و دیگر زباله های تولید شده دارای اهمیت می باشد که با روش های منحصر رفع می شوند. دستگاه های نظافت صنعتی که جهت تمیز نمودن این گونه از آلودگی ها طراحی و ساخته شده، به شرح زیر است:


سوییپر

سوییپر نوعی جاروب صنعتی است که توسط یک راننده هدایت می شود و قابلیت جمع آوری طیف وسیعی از کثیفی و زباله های پراکنده بر روی سطح زمین را دارد. 

مکنده

اگر محیط انبار به گونه ای باشد که سوییپر قادر به مانور و دور زدن نباشد و عرض راهروها برای ورود آن کم باشد در این صورت از یک مکنده برای نظافت استفاده می شود. هم چنین جاروبرقی صنعتی برای نظافت طبقات و شیارهای موجود در انبار کاربرد دارد.


شستشو 

پس از جمع آوری و نظافت گرد و خاک و آلودگی های خشک، نوبت به شستشوی کف زمین می رسد. همان گونه که گفته شد رد لیفتراک و مایعات ریخته شده بر روی زمین یا کثیفی های دیگری که به سطح زمین چسبیده نوع دیگری از آلودگی هستند که نیاز به شستشو دارند. شستشوی کف به دو طریق انجام می گردد:


اسکرابر

اسکرابر یا کفشور صنعتی یک دستگاه شستشوی اتوماتیک می باشد که توسط برس یا برس های گردان سطح زمین را به طور کامل شستشو می دهد و هم چنین دارای یک موتور مکنده است که وظیفه خشک کردن هم زمان را برعهده دارد. اسکرابر ها در دو نوع سرنشین دار و کاربر از عقب ساخته و عرضه شده اند که هر کدام ابعاد گوناگون دارند. اسکرابر سرنشین دار برای فضاهای بزرگتر مناسب است و اسکرابر دستی برای محیط های کوچک و با قدرت مانور کمتر به کار می روند.

دستی

ممکن است گاهی افراد تمایل به استفاده از روش های سنتی و دستی داشته باشند یا شرایط زمان و مکان به گونه ای باشد که امکان استفاده از دستگاه های مکانیزه وجود نداشته باشد؛ به همین دلیل استفاده از ترولی های نظافتی یک ابزار مناسب برای به کارگیری این روش می باشد.


روش های اختصاصی

در مواردی استفاده از مواد شوینده صنعتی یک روش کارآمد در بهبود کیفیت شستشو می باشد. به عنوان مثال رد سیاهی که از لیفتراک بر جای می ماند به سختی از بین می رود و مایع شوینده گامازول می تواند یک شوینده بسیار موثر برای رفع آن باشد. علاوه بر این مایعات شوینده قابلیت اضافه شدن به مخزن اسکرابر را دارند.  

درخواست اطلاعات

گالری تصاویر