شستشوی کف | Floor cleaning

شستشوی کف

نظافت و شستشوی کف در بخش های داخلی ساختمان های تجاری- اداری و ساختمان های مسکونی در برنامه های روتین نظافتی قرار می گیرد و از آنجا که سطوح کف در جلوه بصری فضا نقش عمده ای را ایفا می نماید لذا جهت بهینه سازی عملیات شستشوی و نظافت کف، استفاده از راهکارهای مدرن نظافتی از اهمکیت بالایی برخوردار می باشد. برقراری نظم در انجام به موقع و موثر نظافت بستگی به چندین عامل دارد که با در نظر داشتن آنها می توان بسیاری از نیازهای نظافتی در این مجموعه ها را مرتفع نموده و عمر مفید انواع کفپوش را افزایش داد. عملیات نظافت و شستشوی کف در محیط های وسیعی همچون مراکز تجاری، اداری و ساختمان های مسکونی با استفاده از تجهیزات مدرن نظافتی سهولت یافته است و با بکارگیری حداقل نیروی خدماتی کارآزموده می توان به نتایج مطلوبی دست یافت. به دنبال آن بر سطح بهداشت محیط و زیبایی فضا افزوده شده و همچنین رضایت حداکثری ساکنین و مراجعین این مراکز را به ارمغان می آورد. 

 

 

انواع آلودگی ها 

سطوح کف با توجه به حجم بالای تردد افراد در محیط دچار آلودگی های بسیاری می شوند که با شناسایی نوع این آلودگی ها می توان راهکاری مناسب را در جهت حذف این آلودگی ها بکار گرفت. در ادامه با تقسیم بندی آلودگی ها به دو نوع خشک و تر سعی در رفع این آلودگی ها به نحوی موثر داریم. آلودگی خشک 

همواره میزان قابل توجهی از آلودگی ها توسط افراد از طرایق متفاوتی همچون کف کفش ها، چرخ دستی ها و کالسکه کودکان وارد فضاهای داخلی در ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی می شوند. عمده این آلودگی ها به صورت خشک بوده و به حالت گرد و غبار و زباله های جامد همچون بقایای قیر و آدامس می باشند. 

آلودگی تر 

گاهی گرد و غبار و آلودگی ها در خیابان ها و معابر شهری با آب همراه شده و به صورت گل و لای در می آیند، افراد این آلودگی های تر را با کفش های خود به فضای داخلی مجموعه ها منتقل می نمایند و سبب آلودگی کفپوش ها می شوند که در صورت عدم نظافت به موقع و مداوم این آلودگی ها از زیبایی کفپوش می کاهند. روش های نظافت و شستشوی 

بکارگیری روش های کارآمد جهت انجام نظافت و شستشوی کف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بدین منظور با معرفی روش های کارآمد و استفاده از تجهیزات مدرن نظافتی سعی در رفع مشکلات نظافتی در فضاهای وسیع داریم.

 

نظافت 

نظافت عموما به منظور حذف گرد و غبار و جمع آوری زباله های خشک از سطوح کف صورت می پذیرد که در گذشته نظافت به شیوه های دستی و سنتی همچون استفاده از جارو انجام می گرفت که در اینصورت زمان زیادی صرف حذف آلودگی ها و نظافت می شد، از سویی دیگر آلودگی ها به صورت تماما از بین نرفته و. تعداد زیادی نیروی خدماتی مجبور جاروب و پاکسازی محیط بودند اما امروزه با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی جمع آوری و حذف گرد و غبار صورت می گیرد درادامه به معرفی و توضیح کارکرد مفید این تجهیزات می پردازیم.

 مکنده 

آلودگی ها در تمامی بخش ها در سطوح کف به وجود می آیند و به درون خلل و فرج موجود در سطوح کف نفوذ می نمایند. با مکش آلودگی ها امکان نظافتی موثر فراهم می آید که جاروبرقی صنعتی یا مکنده به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد امکان از بین بردن آلودگی ها از سطوح را به وجود می آورد.مکنده های صنعتی مورد استفاده در فضاهای داخلی ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی با توجه به وسعت فضا، نوع آلودگی ها و حجم آلودگی ها طراحی می شوند. ویژگی هایی همچون مخزن بزرگ، قدرت مکش بالا و توان بالای نظافتی سبب کارآمدی این تجهیزات در اینگونه فضاها شده است. 

 

 
شستشوی 

پس از جمع آوری زباله های جامد و گرد و خاک از سطوح کف نوبت به شستشوی سطوح می باشد. از دیرباز شستشوی آلودگی ها با استفاده از آب به صورت کاملا بهینه انجام می گیرد. با توجه به اهمیت حفظ بهداشت در مجموعه ها شستشوی کف از الزامات می باشد. در صورت انجام صحیح امر شستشوی کف پوش ها همواره پاکیزه و براق باقی مانده و زیبایی محیط حفظ خواهد شد. امروزه انجام شستشوی کف با استفاده از تجهیزات نظافتی با سهولت و کیفیت بالایی همراه گردیده است. این دستگاه ها عموما با هدف رفع نیازهای نظافتی که شیوه های سنتی قادر به مرتفع نمودن آنها نمی باشند طراحی و عرضه می شوند و امروزه در بسیاری از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

اسکرابر

یکی از تجهیزاتی که جهت انجام شستشوی کف در سطوح هموار مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه های زمین شوی صنعتی یا اسکرابر هستند. عملکرد زنجیروار بخش های متفاوت دستگاه سکرابر امکان شستشوی کف و سپس خشک نمودن آن را فراهم نموده است. این دستگاه ها بنابر گستردگی محیط مورد استفاده قرار می گیرند و عملیات شستشوی کف را با حداقل تعداد نیروی انسانی در مدت زمان بسیار کوتاهی به انجام می رساند. این دستگاه ها در دو نوع دستی و سرنشین دار می باشند که بنابر وسعت فضایی که مورد شستشوی قرار می گیرد، انتخاب می شوند. وجود برس های دیسکی شکل امکان جدا سازی آلودگی های سخت و قدیمی از میان خلل و فرج سطح را فراهم نموده و سبب پاکیزگی هر چه بیشتر سطح می شوند. 


دستی ( ترولی ) 

اهمیت نظافت و شستشوی کف در برخی از مجموعه ها سبب شده است که افرادی به صصورت مداوم در محیط به امر نظافت و پاکسازی سطوح کف بپردازند. جهت تسریع در از بین بردن آلودگی های مقطعی از سطوح کف استفاده از شیوه های دستی پیشنهاد می گردد. بهره گیری از ترولی نظافتی با ابعاد کم با نیروی خدماتی امکان دستیابی به نتیجه ای مطلوب را فراهم می کند. استفاده از ترولی در کنار دستگاه اسکرابر سبب بهینه سازی امر نظافت و شستشوی کف می شود.


دستگاه کارواش صنعتی

گاهی سطوح کف ناهموار بوده و نمی توان از اسکرابر جهت شستشوی کف استفاده نمود. در اینصورت استفاده از دستگاه کارواش صنعتی یا واترجت ایده آل می باشد. عملکرد این دستگاه ها به گونه ای است که آب را با فشار بالا بر سطوح آلوده پاشش نموده و آلودگی ها را از سطح جدا می کند. امکان پاکسازی و شستشوی آلودگی های سخت و قدیمی با استفاده از دستگاه واترجت به وجود آمده است. 


درخواست اطلاعات

گالری تصاویر