شستشوی کف مرغداری و گاوداری | Floor cleaning poultry and cattle

شستشوی کف مرغداری و گاوداری

با توجه به گسترش فناوری و صنعت، گاوداری و مرغداری ها با بهره گیری از سیستم های مکانیزه تبدیل به محیط های صنعتی شده اند و در نتیجه انواع آلودگی به وجود می آید که لازم است جهت رفع آن ها اقدام گردد. در دامداری ها و مرغداری ها آلودگی به طور پیوسته تولید می شود و به دلیل داشتن بوی ناخوشایند و تولید بیماری، از بین بردن کثیفی ها اهمیت پیدا می کند. بهداشت سالن های پرورش دام و طیور بسیار مهم بوده و علاوه بر نظافت و شستشو باید ضدعفونی گردد. برای انجام عملیات های پاکسازی ابتدا باید نوع آلودگی شناسایی شده و سپس اقدام به رفع آن شود.


انواع آلودگی

آلودگی های متعددی در سالن های گاوداری و مرغداری به وجود می آید که برخی از آن ها عوامل بیماری زا برای انسان و دام و طیور هستند که می بایست هرچه سریع تر آن ها را معدوم کرد و اقدامات لازم جهت ضدعفونی را انجام داد. شرکت خدماتی نظافتی با به کار گیری روش های نوین می تواند در رفع این آلودگی ها تاثیر گذار باشد.


1- فضولات حیوانی

رایج ترین کثیفی های موجود در محیط های پرورش دام و طیور فضولات حیوانی است که خود باعث به وجود آمدن انواع میکروب ها و بیماری ها خواهد شد. این فضولات و کودهای حیوانی در مرحله نخست باید تخلیه شده و از محیط خارج شوند.

2- باقی مانده دان و علوفه

دانه و علوفه مصرفی پرندگان و دام هنگام جا به جایی و مصرف به اطراف و از جمله کف سالن ها ریخته و موجب تجمع و جذب آلودگی می شود.

3- انگل، باکتری، ویروس و قارچ

کف سالن های مرغداری و گاوداری مستعد تولید انواع میکروب، انگل، باکتری، قارچ ویروس است که به سرعت ایجاد شده و در محیط منتشر می شود. این آلودگی ها می تواند علاوه بر آسیب رساندن به دام و پرندگان سلامتی انسان را نیز به خطر می اندازد.


روش های نظافت و شستشو

کلیه محیط هایی که در زمان پرورش دام و طیور در حال فعالیت می باشند (سالن های پرورش، انبارها، دفاتر اداری و …) باید تمیز و گند زدایی شوند تا از انتقال و انتشار هرگونه آلودگی و میکروب جلوگیری شود. امروزه با طراحی و ساخت دستگاه نظافت صنعتی میزان سرعت و کیفیت تمیزی و بهداشت به طرز چشمگیری افزایش یافته است.


نظافت

مرحله اولیه تمیز کردن سالن های پرورش و مرتبط با آن تخلیه و خروج فضولات می باشد، اما این عمل به تنهایی کافی نیست و در هر صورت مقداری از این آلودگی ها در محیط باقی خواهد ماند. به منظور جمع آوری این مواد و هم چنین جمع آوری بقایای دانه و علوفه باید از روش های نظافتی دیگر بهره گرفت.


مکنده

مکنده صنعتی بهترین وسیله برای جمع آوری و حذف ضایعات باقی مانده از کف سالن و محوطه دامداری و مرغداری است. هنگامی که یک جاروبرقی صنعتی مناسب مورد استفاده قرار گیرد، آلودگی هایی که جمع آوری آن ها دشوار می باشد، از محیط دور می شوند و شرایط برای شستشو فراهم می شود.
شستشو

اصلی ترین و مهم ترین اقدام برای پاکیزه ساختن کف سالن  و محوطه مرغداری و دامداری شستشوی آن است. پس از تخلیه فضولات اگر امکان خروج برخی از تجهیزات وجود داشته باشد، بهتر است که این کار صورت گیرد تا هیچ نقطه ای از سطح زمین از شستشو جا نماند. با شستشوی سطوح این محیط ها درصد زیادی از آلودگی های موجود از بین می رود و یا از مقدار آن کاسته می شود.


واترجت

برای شستشوی سطوح غیر خاکی گاوداری و مرغداری باید از دستگاه واترجت استفاده نمود و این سطوح باید به گونه ای شستشو شود که هیچ اثری از دان، کود، علوفه، پر و گرد و خاک باقی نماند و این امر به وسیله واترحت امکان پذیر می گردد، زیرا جریان آب فشار قوی آلودگی ها را از سطح زمین جدا کرده و از بین می برد. واترجت های صنعتی آب گرم و آب سرد هر دو در این محیط ها قابل استفاده می باشند و به کارگیری واتر جت آب داغ برای از بین بردن میکروب ها بسیار مناسب است.


روش های خاص

به منظور ضد عفونی کردن و افزایش بهداشت محیط می توان از مواد شوینده قلیایی استفاده نمود به طوری که این مواد شیمیایی باقی مانده میکروب ها را از بین می برد. می توان این مواد را بر روی سطوح اسپری کرد و یا آن را با واترجت مورد استفاده قرار داد.درخواست اطلاعات

گالری تصاویر