تخریب بتن | Concrete demolition

تخریب بتن

بتن یکی از موادی است که به دلیل مقاومت و استحکام زیاد کاربردهای فراوانی در ساخت و ساز دارد و دارای انواع مختلف می باشد. بتن از ترکیب سیمان و آب به وجود می آید که کیفیت آب و اندازه ذرات سیمان بر ساختار آن تاثیر می گذارد؛ اگر آب یا دیگر مواد استفاده شده ناخالصی داشته باشد بتن بی کیفیتی حاصل می شود که ممکن است در یک مدت زمان کوتاه فرسوده شود و نیاز به تخریب پیدا کند. در میان عملیات های تخریب، تخریب بتن به جهت مستحکم بودن دشوار است که روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد، اما چیزی که دارای اهمیت است انتخاب بهترین روش می باشد.
دلایل تخریب بتن


تخریب سازه های بتنی بنا به 3 دلیل صورت می گیرد :


1- فرسایش بتن


اگر بر اثر کیفیت نامطلوب بتن و یا دلایل دیگر، بتن فرسایش پیدا کند، بنابراین لازم است لایه های قدیمی بتن تخریب شده و بتن کاری جدید انجام شود. 


2- بررسی وضعیت میلگردهای زیر بتن


در پایه ریزی سازه های بتنی از میل گردهای آهنی استفاده شده است و با توجه به شرایط ممکن است بررسی وضعیت آن ها ضرورت پیدا کند زیرا احتمال زنگ زدگی و فرسایش بر اثر نفوذ آب و فشارهای وارد شده وجود دارد. بر همین اساس برای بررسی و تعویض میل گردها نیاز است لایه های بتن تخریب گردد.


3- لایه برداری از بتن کاری بیش از اندازه


اما دلیل سوم برای تخریب بتن، حذف لایه های اضافی آن باشد. اگر هنگام ساخت و ساز بر اثر استفاده نادرست و غیر اصولی از بتن، لایه های قطور از بتن شکل گیرد که با شرایط موجود و نیازها سازگاری نداشته باشد. از این رو عملیات تخریب بتن انجام می پذیرد.


روش تخریب


همان طور که ذکر شد، در صنعت روش های گوناگونی به منظور تخریب بتن وجود دارد اما با پیشرفت روز افزون فناوری روش های نوینی ارائه شده که نسبت به راه کارهای قدیمی دارای مزیت و برتری است و آن تخریب با استفاده از آب است.


 مته های تخریب یا چکش بادی

در این روش با استفاده از مته ها با سایز های متفاوت به تخریب لایه های بتن می پردازند. از جمله معایب این روش می توان به دقت پایین و احتمال صدمه به سازه و میلگردها نام برد.


تراش بتن

از روش های دیگر تخریب بتن می توان استفاده از دستگاه تراش بتن می باشد. کار این دستگاه به این گونه می باشد که دارای یک صفحه فوالادی دندانه دار می باشد که با قرار دادن در محل مورد نظر به سوراخ کردن آن قسمت می پردازد. استفاده از این دستگاه فقط در سطوح صاف قابل استفاده می باشد و می توان از معایب این دستگاه به حساب آورد.مواد شیمیایی صنعتی کتراک

روش استفاده از این ماده به این صورت می باشد که سازه های بتنی با استفاده از مته های با قطر زیاد سوراخ شده و ماده کتراک با حل کردن در آب به داخل سوراخ های ایجاد شده ریخته می شود. با گذشت زمان و واکنش ماده کتراک با بتن باعث ایجاد ترک و ترکیدگی در بتن شده و تخریب بتن را ممکن می سازد. در این روش سطح ایمنی مراقبت از میلگردهای ساره پایین می باشد و در موارد بسیار در هنگام تخریب بتن باعث ایجاد خسارت در سازه شده است.واترجت

واترجت صنعتی مناسب ترین وسیله جهت تخریب بتن می باشد. واترجت های صنعتی آب را با فشار 1200 بار و بیشتر پاشش می کند و با عملکردی فوق العاده، دقیق، سریع و از همه مهم تر ایمن لایه های بتن را تخریب می کند. نازل های واترجت نقطه مورد نظر را هدف گیری می کند و بدون آسیب رساندن به میلگردها و بتن های اطراف، لایه های بتن را بر می دارد. از این روش نه تنها برای انهدام سطوح بتنی صاف بلکه برای تخریب سطوح منحنی شکل و مارپیچ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.درخواست اطلاعات

فیلم های تخریب بتن