شستشوی مبدل حرارتی | Heat exchanger cleaning

شستشوی مبدل حرارتی

در صنایعی چون نیروگاه های برق و گاز، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع وابسته به نفت و گاز تجهیزاتی وجود دارد که سیالات به طور پیوسته با آن ها در تماس هستند. یکی از این تجهیزات مبدل حرارتی می باشد که به منظور انتقال حرارت میان دو سیال مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که در لوله ها و منافذ مبدل ها جریان سیال وجود دارد و به مرور زمان مواد در لوله ها رسوب کرده، به لایه ای مستحکم تبدیل می شود و سبب گرفتگی مجراها می شود که بر روند فرآیندهای در حال انجام تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت. تعویض تجهیزات و لوله های مبدل های حرارتی روش مقرون به صرفه ای نیست به همین دلیل تمیز نمودن این خطوط ترجیح داد می شود و اهمیت پیدا می کند.


انواع آلودگی


سیالاتی که در خطوط مبدل های حرارتی در جریان هستند انواع گاز، بخار، مواد شیمیایی و نفتی می باشد که در لوله ها ته نشین شده و تشکیل رسوب می دهد و با گذشت زمان لایه ها ضخیم تر می شود و حتی در مبدل های خنک کننده امکان انجماد رسوبات نیز وجود دارد. 


رسوبات شیمیایی

وجود رسوبات شیمیایی واکنش های شیمیایی را به همراه دارد و در نتیجه سبب خوردگی و فرسایش تجهیزات و لوله ها می گردد. 

رسوبات نفتی

در پالایشگاه های نفت و صنایع پتروشیمی علاوه بر مواد شیمیایی انتقال حرارت میان مواد نفتی نیز صورت می گیرد و عبور این مواد از لوله ها تولید رسوبات را به همراه دارد.


روش های نظافت و شستشو

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های های گوناگون نظافت و شستشو ابداع گردیده که علاوه بر کارایی آسان و بی خطرتر، نتیجه حاصل شده کیفیت مطلوب تری خواهد داشت. روش های تمیز نمودن تجهیزات صنعتی با توجه به نوع کارایی آن تغییر خواهد کرد.


شستشو

بهترین روش برای حذف آلودگی ها و رسوب های موجود در مبدل های حرارتی شستشوی آن می باشد. برخی قطعات و تجهیزات امکان جا به جا شدن و خروج از محیط را دارند و برای بعضی دیگر این امکان وجود ندارد. در هر دو موقعیت، شرکت خدماتی نظافتی با استفاده از فناوری های جدید، خطوط را شستشو داده و آن ها را از آلودگی های گوناگون پاک سازی می کند.


واترجت

جهت شستشوی مدل های حرارتی نیاز به شوینده های فشار قوی خاصی می باشد. واترجت های صنعتی که نازل با سری سخت بر روی آن نصب شده، به رسوبات و مواد ته نشین شده نیرو وارد کرده و آن ها را از درون لوله ها بر می دارد. هنگامی که آلودگی ها بسیار سخت هستند و با فشار کمتر حذف نشوند، از واترجت صنعتی فوق فشار قوی یا سخت کار که می تواند آب را تا فشار 2500 بار پاشش کند، استفاده می شود. 
درخواست اطلاعات

گالری تصاویر