نظافت و شستشوی محوطه | Cleaning and washing facilities

نظافت و شستشوی محوطه

فضاهای داخلی و محوطه بیرونی در کارخانه های صنعتی به موجب نوع فعالیتی که در این مکان ها صورت می پذیرد مستعد انواع آلودگی ها هستند. حذف این آلودگی ها به منظور ارتقای سطح بهداشت محیطی، سلامت کارکنان، ارتقا کیفیت محصولات تولیدی قابل عرضه، افزایش طول عمر ماشین آلات و در نهایت هدفمندسازی الگوهای مصرف آب و برق ضرورت دارد. اما با استفاده از شیوه های ناکارآمد سنتی اینگونه امور با چنین پارامترهای مهمی قابل اجرا نمی باشند. یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر و حرفه ای در عصر حاضر با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و مدرن نظافت صنعتی ، خدمات نظافت و شستشوی محوطه بیرونی و کلیه فضاهای داخلی را به انجام می رساند. رمز موفقیت این شرکتهای خدماتی بهره مندی از تجارب ارزشمند پرسنل نظافتی کارآزموده می باشد که رضایت حداکثری مشتریان را به ارمغان می آورد. مدیران فرهیخته واحدهای صنعتی با واگذاری خدمات نظافتی هیچگونه نگرانی در مورد امور نظافت در محل کسب و کار خود نخواهند داشت. در اینجا به شرح چگونگی انجام عملیات نظافت و شستشوی محوطه در فضاهای وسیع و سنگین کار صنعتی می پردازیم.


انواع آلودگی

کارخانجات صنایع غذایی، صنایع سیمان، صنایع فولاد، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع خودروسازی و قطعات مربوط به آن، صنایع هوایی، دریایی و بسیاری از صنایع دیگر هر یک به نوبه خود نوع خاصی از آلودگی را به وجود می آورند. به کارگیری دستگاه های نظافت صنعتی هم چون اسکرابر، سوییپر، مکنده و واترجت بهترین و موثرترین روش جهت رفع مواد زائد هستند.

گرد و خاک و زباله های ریز

در محوطه و سالن بیشتر صنایع، گرد و خاک و زباله های ریز یافت می شود. گرد و خاک بر اثر رفت و آمد، حمل و نقل به راحتی در همه جای محیط پراکنده می شود.

سنگ ریزه و زباله های درشت تر

در صنایعی مانند سیمان حجم وسیع تری از گرد سیمان و سنگ ریزه در محیط پخش می شود و علاوه بر آن که روی سطح زمین می نشیند، در هوا نیز پخش می گردد و به تجهیزات و ماشین آلات نیز منتقل می شود.

براده های آهن و چوب

در صنایع چوب و فلز که همواره قطعات برش و تراش داده می شوند، مقدار زیادی از براده های تیز و برنده تولید شده و به اطراف پرتاب می گردد و جمع آوری آن ها با روش های دستی بسیار سخت و تقریبا غیر و ممکن است.

مواد پودری

در صنایع غذایی مانند کارخانه های آرد و صنایع داروسازی مقدار زیادی از مواد پودری تولید می شود که بر روی سطح و همین طور تجهیزات پراکنده می گردد. جمع آوری این مواد به دقت خاصی نیاز دارد زیرا در پاره ای از اوقات این مواد سمی و آتش زا هستند.

مواد شیمیایی

انواع گوناگونی از مواد شیمیایی مضر و غیر مضر در کارخانه ها تولید می شود که بر روی کف نشت می کند و گاهی اوقات سبب رسوب و گرفتگی لوله ها می گردد.

مواد نفتی

آلودگی های تولیده شده در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها از نوع نفتی می باشد که می تواند به راحتی در محیط انتشار یابد.

مواد روغنی

روغن یکی از محصولات تولید شده هم در صنایع غذایی و هم در صنایع نفتی می باشد که با پخش شدن و تراوش در محیط سبب کثیفی و تجمع آلودگی می شود.

زنگ زدگی

وجود زنگ زدگی در صنایع غذایی سبب آلودگی فرآورده ها می شود و در بهداشت محیط اختلال ایجاد می کند.

مواد سمی

وجود مایعات و جامئات سمی و غبارهای خطرناک در سایت های صنعتی و یا غیر صنعتی می تواند یک تهدید جدی برای سلامتی افراد حاضر در آن مکان باشد. از این رو جمع آوری صحیح این مواد به یک امر ضروری تبدیل می گردد.

مواد اشتعال زا

یکی دیگر از آلودگی های ایجاد شده در صنایع، مواد آتش زا می باشد که برای جمع آوری آن ها لازم است کلیه نکات ایمنی لازم رعایت شود.

روش های نظافت و شستشو

هنگامی که نوع آلودگی و مقدار آن مورد بررسی قرار گرفت، به انتخاب شیوه نظافتی پرداخته می شود. دستگاه های نظافت صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که پاسخ گوی رفع همه آلودگی های مذکور و یا غیر مذکور می باشد و شرکت خدماتی نظافتی با به کار گیری این وسایل قادر به پاک سازی و حذف انواع آلودگی و مواد زائد از صنایع مختلف می باشد.

نظافت

همان گونه که بیان گردید آلودگی ها در انواع مختلف هستند و برای نظافت گرد و خاک، سنگ ریزه، مواد پودری و گل و لای موجود در محیط از جاروهای شهری و صنعتی استفاده می شود که شامل سوییپر و مکنده است.

جاروب خیابانی 

برای نظافت سطوح هموار کف در محوطه بیرونی مناسب ترین راهکار استفاده از دستگاه جاروب خیابانی یا سوییپر صنعتی می باشد.  این دستگاه با عبور از بخش های آلوده کف به کمک برس های جانبی و مرکزی تعبیه شده در بخش زیرین می تواند حجم قابل توجهی از خاک، سیمان، سنگ ریزه و گل و لای را از روی سطح زمین بلند کرده و درون مخازن بزرگ خود انتقال دهد. پس از پایان عملیات نظافت محوطه، مخزن دستگاه توسط کاربر در مکانی مناسبی تخلیه می شود. 

مکنده

مکنده صنعتی برای نظافت موضعی سطوح ناهموار، شیارها و پستی بلندی ها به کار می رود. به منظور جمع آوری مواد سمی، غبارات خطرناک، مواد اشتعال زا، مواد پودری، گرد و خاک و سیمان، مایعات و مواد شیمیایی، مایعات روغنی و غیر روغنی و … مکنده های صنعتی متنوعی طراحی و ساخته شده اند که از ضریب ایمنی بسیار بالایی نیز برخوردارند. برترین قابلیت مکنده های صنعتی جداسازی مواد جامد از مایعات می باشد. از این رو در خط تولید به منظور کنترل پسماند و کاهش ضایعات تولیدی نیز از این دستگاه ها استفاده می شود.  


شستشو

علاوه بر نظافت محوطه و جمع آوری ضایعات، عملیات شستشو نیز صورت می گیرد. علاوه بر زباله های خشک و گرد و غبار مواد روغنی و انواع پسماند تر نیز سطوح کف در این مکان ها را فرا می گیرند که در روند عبور و مرور نیز اختلال ایجاد می نمایند. 

اسکرابر

به منظور شستشوی سالن های تولیدی و صنعتی از اسکرابر سرنشین دار و دستی بهره گرفته می شود. اسکرابر می تواند آلودگی های چسبیده به سطح زمین را به آسانی شستشوی نموده و در نهایت خشک کند و حتی در صورت افزودن مواد شوینده تخصصی و انواع ضد عفونی کننده ها بهداشت محیط را نیز ارتقا می دهند. 

دستگاه کارواش صنعتی

شستشوی سطوح ناهموار یا آلودگی هایی که به سختی به سطوح کف چسبیده اند، در صورت بکارگیری یک دستگاه کارواش صنعتی به وسیله یک دستگاه کارواش صنعتی میسر گردیده است. دستگاه کارواش صنعتی یا واترجت آب فشار قوی را با فشار و دمای گوناگون بر سطوح آلوده پاشش می نمایند و بدون آسیب رساندن به سطح یا تجهیزات عملیات شستشو را انجام می دهند.درخواست اطلاعات

گالری تصاویر