نظافت و شستشوی محوطه | Cleaning and washing facilities

نظافت و شستشوی محوطه

محیط های صنعتی و نیمه صنعتی مانند کارخانه ها، کارگاه ها، پالایشگاه ها و … به دلیل تولیدات و استفاده از مواد خام، به طور پیوسته آلودگی ایجاد می کنند. با توجه به نوع کارکرد هر یک از این مراکز، انواع گوناگونی از آلودگی ها تولید می شود که در اطراف و محوطه انتشار پیدا می کند. امروزه اهمیت به نظافت و بهداشت در همه محیط ها از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و همواره تلاش می شود با به کارگیری تجهیزات پیشرفته و فناوری های نوین کیفیت نظافت به سطح مطلوبی برسد و این موضوع در محیط های صنعتی نیز صدق می کند. از آن جایی که معمولا آلودگی های موجود در محیط های صنعتی سخت و خشن هستند، برای تمیز نمودن آن ها نیاز به صرف وقت، فشار و انرژی بیشتری است، بنابراین به کارگیری شیوه های نوین نظافتی و استفاده از فناوری های روز ضرورت پیدا می کند. مهم ترین عامل در انتخاب روش مناسب جهت نظافت و شستشوی محوطه در صنایع مختلف دانستن نوع آلودگی آن می باشد.

انواع آلودگی

کارخانجات صنایع غذایی، صنایع سیمان، صنایع فولاد، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع خودروسازی و قطعات مربوط به آن، صنایع هوایی، دریایی و بسیاری از صنایع دیگر هر یک به نوبه خود نوع خاصی از آلودگی را به وجود می آورند. به کارگیری دستگاه های نظافت صنعتی هم چون اسکرابر، سوییپر، مکنده و واترجت بهترین و موثرترین روش جهت رفع مواد زائد هستند.

گرد و خاک و زباله های ریز

در محوطه و سالن بیشتر صنایع، گرد و خاک و زباله های ریز یافت می شود. گرد و خاک بر اثر رفت و آمد، حمل و نقل به راحتی در همه جای محیط پراکنده می شود. 

سنگ ریزه و زباله های درشت تر

در صنایعی مانند سیمان حجم وسیع تری از گرد سیمان و سنگ ریزه در محیط پخش می شود و علاوه بر آن که روی سطح زمین می نشیند، در هوا نیز پخش می گردد و به تجهیزات و ماشین آلات نیز منتقل می شود.

براده های آهن و چوب

در صنایع چوب و فلز که همواره قطعات برش و تراش داده می شوند، مقدار زیادی از براده های تیز و برنده تولید شده و به اطراف پرتاب می گردد و جمع آوری آن ها با روش های دستی بسیار سخت و تقریبا غیر و ممکن است.

مواد پودری

در صنایع غذایی مانند کارخانه های آرد و صنایع داروسازی مقدار زیادی از مواد پودری تولید می شود که بر روی سطح و همین طور تجهیزات پراکنده می گردد. جمع آوری این مواد به دقت خاصی نیاز دارد زیرا در پاره ای از اوقات این مواد سمی و آتش زا هستند.

مواد شیمیایی

انواع گوناگونی از مواد شیمیایی مضر و غیر مضر در کارخانه ها تولید می شود که بر روی کف نشت می کند و گاهی اوقات سبب رسوب و گرفتگی لوله ها می گردد.

مواد نفتی

آلودگی های تولیده شده در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها از نوع نفتی می باشد که می تواند به راحتی در محیط انتشار یابد.

مواد روغنی

روغن یکی از محصولات تولید شده هم در صنایع غذایی و هم در صنایع نفتی می باشد که با پخش شدن و تراوش در محیط سبب کثیفی و تجمع آلودگی می شود.

زنگ زدگی

وجود زنگ زدگی در صنایع غذایی سبب آلودگی فرآورده ها می شود و در بهداشت محیط اختلال ایجاد می کند.  

مواد سمی

وجود مایعات و جامئات سمی و غبارهای خطرناک در سایت های صنعتی و یا غیر صنعتی می تواند یک تهدید جدی برای سلامتی افراد حاضر در آن مکان باشد. از این رو جمع آوری صحیح این مواد به یک امر ضروری تبدیل می گردد.

مواد اشتعال زا

یکی دیگر از آلودگی های ایجاد شده در صنایع، مواد آتش زا می باشد که برای جمع آوری آن ها لازم است کلیه نکات ایمنی لازم رعایت شود.

روش های نظافت و شستشو

هنگامی که نوع آلودگی و مقدار آن مورد بررسی قرار گرفت، به انتخاب شیوه نظافتی پرداخته می شود. دستگاه های نظافت صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که پاسخ گوی رفع همه آلودگی های مذکور و یا غیر مذکور می باشد و شرکت خدماتی نظافتی با به کار گیری این وسایل قادر به پاک سازی و حذف انواع آلودگی و مواد زائد از صنایع مختلف می باشد.

نظافت

همان گونه که بیان گردید آلودگی ها در انواع مختلف هستند و برای نظافت گرد و خاک، سنگ ریزه، مواد پودری و گل و لای موجود در محیط از جاروهای شهری و صنعتی استفاده می شود که شامل سوییپر و مکنده است.


سوییپر

برای نظافت سطوح هموار یعنی کف، سوییپر صنعتی به کار گرفته می شود که می تواند حجم وسیعی از خاک، سیمان، سنگ ریزه و گل و لای را از روی سطح زمین بلند و جمع کند که این مواد در مخزن سویپر انباشته و در مکان مناسب تخلیه می شوند.

مکنده

مکنده صنعتی برای نظافت سطوح ناهموار، شیارها و پستی بلندی ها به کار می رود. به منظور جمع آوری مواد سمی، غبارات خطرناک، مواد اشتعال زا، مواد پودری، گرد و خاک و سیمان، مایعات و مواد شیمیایی، مایعات روغنی و غیر روغنی و … مکنده های صنعتی متنوعی طراحی و ساخته شده اند که دارای ضریب ایمنی بسیار بالایی هستند و با کیفیت بسیار زیاد بدون هیچ گونه آسیبی، این مواد را جمع آوری می کنند و حتی قابلیت جداسازی مایعات و جامدات را دارا هستند.

شستشو

علاوه بر نظافت محوطه و جمع آوری ضایعات، عمل شستشو صورت می گیرد. این شستشو هم شامل سطوح کف و هم شامل شستشوی سطوح ناهموار مانند تجهیزات، ماشین آلات، دیواره مخازن و … می شود.


اسکرابر

به منظور شستشوی سالن های تولیدی و صنعتی از اسکرابر سرنشین دار و دستی بهره گرفته می شود. اسکرابر می تواند آلودگی های چسبیده به سطح زمین را به آسانی بشوید و خشک کند و حتی نقش ضد عفونی کننده نیز دارد.

واترجت

شستشوی سطوح ناهموار یا آلودگی های که به سختی به سطح چسبیده و توسط اسکرابر جدا نمی شود، به وسیله یک واترجت میسر می گردد. واترجت آب فشار قوی را در با فشار و دمای گوناگون پاشش می کند و بدون آسیب رساندن به سطح یا تجهیزات عمل شستشو را انجام می دهد.

روش های اختصاصی

در اسکرابر ها و بعضی از انواع شوینده های فشار قوی امکان اضافه نمودن مواد شوینده وجود دارد که با توجه به نوع آلودگی و جنس سطح مورد استفاده قرار می گیرد.
درخواست اطلاعات

گالری تصاویر