جمع آوری مواد | Collecting material

جمع آوری مواد

در مراکز و محیط های صنعتی انواع مختلفی از آلودگی ها ایجاد خواهد شد که لازم است به صورت دوره ای و یا روزانه تمیز شوند. عموماً محیط های صنعتی دارای فضای وسیعی هستند و توده های عظیم آلودگی در آن یافت می شود بنابراین امکان تمیز نمودن این مکان ها با روش های سنتی و قدیمی امکان پذیر نمی باشد. این آلودگی ها در همه جای محیط مثل سالن های تولید و محوطه پراکنده می گردند حتی ممکن است فرایندهای صنعتی را با اختلال رو به رو کند.


انواع آلودگی


آلودگی های به وجود آمده در سایت ها و محیط های صنعتی که ناشی از فرآیند تولید و بقایای حاصل از آن هستند، به دو دسته تقسیم می شوند: 

 آلودگی های عمومی

آلودگی های عمومی مانند گرد و خاک و غبار که در بیشتر محیط های صنعتی مشاهده می شود. این آلودگی ها بر روی سطح زمین و حتی بر روی سطح یا لا به لای تجهیزات و ماشین آلات صنعتی وجود دارد.

آلودگی های خاص

در محیط های صنعتی بنا بر نوع کارایی مرکز و محصولات تولیدی آن آلودگی خاص مربوط به آن تولید خواهد شد. باقی مانده مواد اولیه و مواد حاصل از فرایند تولید که در محیط پراکنده گشته، جز آلودگی هایی هستند که باید جمع آوری شوند. به عنوان مثال در  کارخانه های تولید سیمان، بر روی سطح زمین سیمان و گرد و خاک به وفور یافت می شود و یا در صنایع تولید گوگرد، ماده باقی مانده گوگرد خواهد بود. خاک اره و براده های چوب، تراشه های فلزی تولید شده در صنایع فلزات و ریخته گری، شن و ماسه، مواد پودری در صنایع دارویی و غذایی و دیگر صنایع، خاکستر و بسیاری از آلودگی های دیگر که توسط صنایع خاص تولید می شود. این آلودگی ها در واقع پسماندهای صنایع محسوب می گردند و می بایست با بهره گیری از روش های صحیح جمع آوری شوند.


روش های نظافت

با در نظر گرفتن نوع و مقدار آلودگی های تولید شده در محیط های صنعتی لازم است این مواد به روش های صحیح جمع آوری شده و از محیط خارج شوند. شرکت خدماتی نظافتی با به کارگیری روش های نوین قادر خواهد بود انواع آلودگی ها را از محیط های صنعتی حذف کند.


نظافت

با توجه به این که نوع آلودگی های حاصل شده و هم چنین نوع پراکندگی آن ها متفاوت می باشد، از شیوه های نظافتی جهت تمیز نمودن این محیط ها استفاده می شود. بدستگاه های نظافت صنعتی در اقسام و مدل های گوناگون متناسب با نیاز کاربران طراحی و ساخته شده اند که برای جمع آوری و حذف انواع آلودگی ها قابل به کار گیری می باشند. بهره گیری صحیح از این دستگاه هاعلاوه بر آن که می تواند به بهبود فرآیند تولید کمک کند در حفظ بهداشت محیط زیست تاثیر به سزایی خواهد داشت.

آلودگی ها یا بر روی سطح زمین پراکنده می شوند یا به صورت یک توده در نقطه ای متمرکز می شوند، بنابراین با توجه به این موضوع به کارگیری دستگاه های مکانیزه زیر پیشنهاد می گردد :


سوییپر

سوییپر جاروی شهری می باشد که توسط یک سر نشین هدایت می شود و با داشتن برس در مرکز و طرفین می تواند موادی که روی زمین پخش گردیده جمع آوری و در مخزن خود ذخیره کند. سوییپرها آلودگی و گرد و خاک را در محیط پخش نمی کنند و جهت استفاده در محیط های صنعتی بسیار مناسب هستند.

مکنده 

علاوه بر سوییپر برای جمع کردن و نظافت مواد پخش شده بر روی زمین می توان از یک مکنده صنعتی با نازل ثابت استفاده نمود. مکنده ها دارای قدرت مکش بالا و فیلترهای قوی می باشند که قابلیت مکش انواع آلودگی ها را دارند. با نصب یک نازل ثابت بر روی جاروبرقی می توان به آسانی این دستگاه را برای نظافت کف به کار گرفت. هم چنین به منظور جمع آوری آلودگی های توده ای، مکنده های صنعتی با نازل مخروطی قابل استفاده هستند زیرا این جاروها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که برای به کارگیری در محیط های صنعتی و سخت و جمع نمودن آلودگی های خشن بسیار مناسب می باشند؛ علاوه بر این مکنده ها قابلیت جمع آوری مایعات و مواد روغنی را نیز دارند. 


درخواست اطلاعات

گالری تصاویر