جمع آوری مواد | Collecting material

جمع آوری مواد

در مراکز و محیط های صنعتی انواع مختلفی از آلودگی ها ایجاد خواهد شد که لازم است به صورت دوره ای و یا روزانه تمیز شوند. عموماً محیط های صنعتی دارای فضای وسیعی هستند و توده های عظیم آلودگی در آن یافت می شود بنابراین امکان تمیز نمودن این مکان ها با روش های سنتی و قدیمی امکان پذیر نمی باشد. این آلودگی ها در همه جای محیط مثل سالن های تولید و محوطه پراکنده می گردند حتی ممکن است فرایندهای صنعتی را با اختلال رو به رو کند.


انواع آلودگی


آلودگی های به وجود آمده در سایت ها و محیط های صنعتی که ناشی از فرآیند تولید و بقایای حاصل از آن هستند، به دو دسته تقسیم می شوند: 

 آلودگی های عمومی

آلودگی های عمومی مانند گرد و خاک و غبار که در بیشتر محیط های صنعتی مشاهده می شود. این آلودگی ها بر روی سطح زمین و حتی بر روی سطح یا لا به لای تجهیزات و ماشین آلات صنعتی وجود دارد.

آلودگی های خاص

در محیط های صنعتی بنا بر نوع کارایی مرکز و محصولات تولیدی آن آلودگی خاص مربوط به آن تولید خواهد شد. باقی مانده مواد اولیه و مواد حاصل از فرایند تولید که در محیط پراکنده گشته، جز آلودگی هایی هستند که باید جمع آوری شوند. به عنوان مثال در  کارخانه های تولید سیمان، بر روی سطح زمین سیمان و گرد و خاک به وفور یافت می شود و یا در صنایع تولید گوگرد، ماده باقی مانده گوگرد خواهد بود. خاک اره و براده های چوب، تراشه های فلزی تولید شده در صنایع فلزات و ریخته گری، شن و ماسه، مواد پودری در صنایع دارویی و غذایی و دیگر صنایع، خاکستر و بسیاری از آلودگی های دیگر که توسط صنایع خاص تولید می شود. این آلودگی ها در واقع پسماندهای صنایع محسوب می گردند و می بایست با بهره گیری از روش های صحیح جمع آوری شوند.


روش های نظافت

با در نظر گرفتن نوع و مقدار آلودگی های تولید شده در محیط های صنعتی لازم است این مواد به روش های صحیح جمع آوری شده و از محیط خارج شوند. شرکت خدماتی نظافتی با به کارگیری روش های نوین قادر خواهد بود انواع آلودگی ها را از محیط های صنعتی حذف کند.


نظافت

با توجه به این که نوع آلودگی های حاصل شده و هم چنین نوع پراکندگی آن ها متفاوت می باشد، از شیوه های نظافتی جهت تمیز نمودن این محیط ها استفاده می شود. بدستگاه های نظافت صنعتی در اقسام و مدل های گوناگون متناسب با نیاز کاربران طراحی و ساخته شده اند که برای جمع آوری و حذف انواع آلودگی ها قابل به کار گیری می باشند. بهره گیری صحیح از این دستگاه هاعلاوه بر آن که می تواند به بهبود فرآیند تولید کمک کند در حفظ بهداشت محیط زیست تاثیر به سزایی خواهد داشت.

آلودگی ها یا بر روی سطح زمین پراکنده می شوند یا به صورت یک توده در نقطه ای متمرکز می شوند، بنابراین با توجه به این موضوع به کارگیری دستگاه های مکانیزه زیر پیشنهاد می گردد :


سوییپر

سوییپر جاروی شهری می باشد که توسط یک سر نشین هدایت می شود و با داشتن برس در مرکز و طرفین می تواند موادی که روی زمین پخش گردیده جمع آوری و در مخزن خود ذخیره کند. سوییپرها آلودگی و گرد و خاک را در محیط پخش نمی کنند و جهت استفاده در محیط های صنعتی بسیار مناسب هستند.

مکنده 

علاوه بر سوییپر برای جمع کردن و نظافت مواد پخش شده بر روی زمین و کلیه سطوح ناهموار می توان از یک مکنده صنعتی نیز استفاده نمود. مکنده های صنعتی دارای طراحی منحصر به فردی بوده و از این جهت مناسب استفاده در انواع محیط های حساس به آلودگی می باشند. از طرفی دستگاه های مکنده صنعتی از مخازن زباله بزرگی برخوردارند که حجم بالایی از مواد را در خود جای می دهند. قدرت مکش بالا و فیلترهای قوی که قابلیت مکش انواع آلودگی ها را فراهم می آورد از برترین ویژگی اینگونه تجهیزات نظافت صنعتیمی باشد. در محیط های صنعتی به منظور بهینه سازی فرآیند جمع آوری و انتقال مواد از انواع نازل کارآمد همراه دستگاه های مکنده صنعتی استفاده می شود. با بهره مندی از این تجهیزات امکان انجام نظافت با کیفیت تر فراهم می گردد. یکی از پرکاربردترین نازل های قابل استفاده جهت جمع آوری و انتقال مواد، نازل ثابت می باشد. البته به منظور جمع آوری آلودگی های توده ای، نازل های مخروطی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. 

درخواست اطلاعات

گالری تصاویر