نظافت سالن غذاخوری | Cleaning the dining hall

نظافت سالن غذاخوری

رعایت اصول بهداشتی در سالن های غذاخوری از جهت نقش قابل تامل این مکان ها بر سلامت کارکنان و مشتریان امری بدیهی و ضروری می باشد. البته نظافت در این مکانها از دو منظر ضرورت یافته است ابتدا به منظور حفظ زیبایی و پاکیزگی محیط سپس به لحاظ بهداشت غذای سرو شده و مدیران سالن غذاخوری موظف به بکارگیری راهکارهای نظافتی مدرن و کارآمد می باشند. طیف وسیعی از تجهیزات نظافت صنعتی در این مکان ها کاربرد داشته و امکان پاکیزگی هر چه بهتر این محیط ها را فراهم می آورند. تمامی بخش های سالن غذاخوری اعم از میز و صندلی ها، دیوارها، آشپزخانه، سطوح کف و ورودیها نیاز به نظافت روزانه داشته و با نظافت منظم از انتشار آلودگی ها در محیط جلوگیری به عمل می آید و در نتیجه محیط پاکیزه از زیبایی بیشتری برخوردار بوده و افراد بیشتری را جذب می نماید و در نتیجه سودآوری این مراکز نیز بیشتر خواهد شد. 
انواع آلودگی  

یک سالن غذاخوری دارای مناطق مهمی می باشند که باید همیشه و به طور مداوم پاکیزه باشند که شامل کف سالن غذاخوری ، مبلمان ، دستشویی و تحهیزات موجود در این مجموعه ها می باشد. آلودگی های این مجموعه بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید می توان با توجه به نوع آلودگی با استفاده از ابزار و روش خاص سالن های غذاخوری را از هر گونه آلودگی پاک نمود. آلودگی های کف می تواند بر اثر رفت و آمد عوامل سالن و مراجعه کنندگان و ریختن غذا و نوشیدنی ها بر روی زمین به وجود آید. رفت و آمد و بادهای ناگهانی باعث ایجاد گرد و غبار در تمامی بخش های سالن غذاخوری می شود و در صورت انتشار و عدم کنترل این آلودگی ها در محیط، تهدیدی جدی برای سلامت کارکنان و مشتریان خواهد بود.  

 

روش های نظافت و شستشوی 

 در سالن های غذاخوری نظافت و شستشوی با توجه به نوع آلودگی ، دستگاه و نیروی خاصی تعیین و در مجموعه قرار می دهند تا به پاکیزگی محل بپردازند.


نظافت 

برای جمع آوری گرد و خاک در سالن های غذاخوری میتوان از روش و دستگاه های زیر استفاده نمود. 

مکنده 

دستگاه مکنده یا جاروبرقی صنعتی توان بالایی در حذف آلودگی ها دارند این دستگاه ها مجهز به نازل های متفاوتی بوده که امکان مکش گرد و غبار از تمامی بخش ها و به خصوص گوشه و در کناره ها را فراهم می آورد و گزینه مناسبی برای انجام نظافت روزانه می باشد. انجام غبار روبی از دیوارها نیز با استفاده از دستگاه های مکنده صنعتی صورت می پذیرد. 


شستشوی 

 شستشوی سالن غذاخوری یکی موارد ضروری و مهم در اینگونه مجموعه ها می باشد که می بایست با توجه به میزان و نوع آلودگی از دستگاه ها و نیروی انسانی به تعداد لازم استفاده نمود.

اسکرابر 

با توجه به اینکه کف سالن های غذاخوری خیلی زود آلوده می شود و نیاز به پاکیزگی مداوم و همیشگی دارد استفاده از اسکرابر در اینگونه مجموعه ها بسیار مفید می باشد. زیرا این دستگاه دارای قابلیت بسیار خوب شستشو و خشک کردن کف سالن غذاخوری به صورت همزمان می باشد. کف سالن های غذاخوری دارای تردد زیاد و احتمال ریختن نوشیدنی و غذا روی زمین بسیار بالا می باشد . برای حفظ پاکیزگی و جلوگیری از تغییر رنگ کف سالن ، استفاده از اسکرابر به دلیل نوع شستشو ، کیفیت و سرعت عمل و در انجام امور نظافت بسیار انتخاب مناسبی می باشد.

مبل شوی 

برای از بین بردن آلودگی روی مبل ها می توان از دستگاه مبل شوی استفاده کرد که در کوتاهترین مدت زمان بهترین کیفیت شستشو را ارائه می دهد. در روش شستشوی مبل با دستگاه می توان به قابلیت ایجاد فوم از ماده شوینده و آب نام برد که باعث میشود که آب و ماده شوینده در مبل نفوذ نکند و بعد از پاشیدن فوم روی مبل انجام عملیات نظافت مبل با روشن کردن مکش ، فوم از روی مبل جمع آوری شود.

دستی (ترولی) 

یکی از پرکاربردترین و ساده ترین ابزار نظافت ترولی میباشد که با توجه به فراهم کردن یک سری از امکانات مانند محل قرار گیری تی ، مواد شوینده ، سطل آب و ...  برای تسریع در انجام نظافت تاثیر بسیار زیادی دارد. از این ابزار نظافت دستی می توان در محیط های کوچک که امکان ورود دستگاه ندارد استفاده نمود.

واترجت

نمای بیرونی سالن های غذا خوری معمولا از جنس شیشه می باشد که در معرض انواع آلودگی های محیطی همچون آلودگی های ناشی از تغییرات آب و هوایی قرار دارد و سطح شیشه را آلوده نموده و از جلای شیشه می کاهد. واترجت یا دستگاه کارواش صنعتی به منظور شستشوی این آلودگی ها از سطح شیشه مناسب بوده و امکان شستشوی تمامی این آلودگی ها را فراهم می آورد. 
درخواست اطلاعات

گالری تصاویر