نظافت سالن تولید | Production lines cleaning

نظافت سالن تولید

وجود آلودگی ها در همه محیط ها یک امر اجتناب ناپذیر است که شامل مراکز صنعتی نیز می گردد. سایت های صنعتی که وظیفه تولید محصولات را بر عهده دارند، بنا به نوع کارکرد خود آلودگی های متفاوتی ایجاد می کنند که حذف و از بین بردن آن ها به صورت روزانه یا غیر روزانه ضروری است؛ به عنوان مثال در کارخانه های تولید صنایع غذایی و دارویی مسئله بهداشت و ضدعفونی بودن دارای اهمیت بسیار است که در این صورت فعالیت های نظافتی به طور پیوسته و با دقت بالا انجام می گردد؛ از این رو خطوط تولید کارخانه ها و دیگر مراکز تولیدی و صنعتی بخشی است که تمیز نمودن آن اولویت دارد.


انواع آلودگی

با توجه به تنوع و گستردگی روز افزون محصولات تولیدی، نوع آلودگی های ایجاد شده در محیط های صنعتی و خطوط تولید آن ها نیز متفاوت می باشد. کارخانه های تولید غذا و دارو، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع بسته بندی، صنایع آهن و فولاد، صنایع نساجی، محصولات شوینده و بهداشتی و بسیاری از تولیدات دیگر از جمله صنایعی هستند که سالن های مربوط به آن نیاز به نظافت و شستشو دارد.


آلودگی های ریز و پودری

در بسیاری از مراکز تولیدی مانند تولیدات محصولات غذایی خشک و داروسازی ها مواد ریز و پودری به اطراف پخش می شود و می تواند به قسمت های مختلف ماشین آلات خطوط تولید نفوذ کند.


روغن، گریس و خنک کننده ها

به منظور روان سازی، خنک کردن و جلوگیری از سایش و اصطکاک قطعات تجهیزات کارخانجات و محیط های صنعتی از انواع روغن استفاده می گردد که به مرور زمان بر روی تجهیزات تجمع می کند و حتی سبب جذب گرد و خاک می شود.مواد نفتی و شیمیایی

در صنایع پتروشیمی که اقسام متعددی از مشتقات نفت تولید می شود، آلودگی های نفتی و شیمیایی در همه جای محیط و خط تولید وجود دارد. این مواد به بر روی ماشین آلات، تجهیزات و قطعات قرار می گیرد و ممکن است سبب آسیب رساندن به آن ها شود.


تراشه های آهن و فلزات

در صنایع تولیدات اجناس و کالاهای فلزی، براده های تیز آهنی به وجود می آید و به سمت محیط اطراف می جهد. این براده ها علاوه بر ریخت بر روی سطح زمین ممکن است به سمت دستگاه ها و ماشین آلات پرتاب گردد و در لا به لای حفره ها و شیارها به دام افتد. 


براده های چوب

صنایع تولید چوب و هم چنین تولید کاغذ، آلودگی رایج براده های چوب می باشد که بر اثر بریدن و تراشیدن تخته ها ایجاد می شود. 


ضایعات بسته بندی

خطوط بسته بندی به گونه ای عمل می کنند که بر اثر فشار و وارد کردن ضربه به کارتن، تکه های کارتن در محیط پراکنده می شود.


روش های نظافت و شستشو

به منظور نظافت و شستشوی همه آلودگی های ذکر شده و هم چنین انواع دیگری از کثیفی ها، استفاده ازدستگاه های نظافت صنعتی یک راه حلی مناسب محسوب می گردد که وظیفه نظافت و شستشوی انواع سطوح هموار و ناهموار را بر عهده دارند. 


نظافت

برخی از محیط ها و خطوط تولید در مرحله اول نیاز به نظافت دارند. به عنوان مثال گرد و خاک، مواد پودری، آلودگی های خشک، انواع براده های چوب و آهن و … ابتدا باید از محیط برداشته شوند.

 

مکنده

مکنده های صنعتی دارای سرعت مکش و قدرت مکش بالایی هستند که قابلیت مکش جامدات و مایعات را دارند. جاروبرقی های صنعتی به مخازنی مجهز شده اند که مواد مکش شده را در خود نگه می دارد و به هیچ عنوان این مواد به محیط باز نمی گردد. گاهی ممکن است آلودگی ها در یک نقطه تجمع پیدا کرده و توده ای ایجاد شود که تنها توسط یک مکنده قابل جمع آوری هستند. 

سوییپر

سوییپر صنعتی به منظور نظافت و جمع آوری ذرات از روی سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد.


شستشو

عملیات شستشو اصلی ترین فعالیت در زمینه تمیز نمودن تجهیزات و ماشین آلات خطوط تولید می باشد. رفع آلودگی های چسبنده، شیمیایی و روغنی که به قطعات و تجهیزات خط تولید نفوذ کرده اند به وسیله شستشو میسر می شود.


واترجت

جهت شستشوی ماشین آلات خطوط تولید از واترجت استفاده می شود. واترجت ها با پاشش فشار قوی آب ، همه آلودگی های سخت و چسباک را بدون هیچ گونه آسیبی، کاملا تمیز می کند و در نتیجه این امر قطعات کارایی اولیه خود را باز می یابند. 

اسکرابر

اسکرابر صنعتی وظیف شستشوی کف سالن های تولید را بر عهده دارد. آلودگی هایی که بر روی سطح ریخته و چسبیده اند به وسیله کفشور های صنعتی شسته شده و هم زمان توسط موتور مکش دستگاه خشک می شود.درخواست اطلاعات

گالری تصاویر