نظافت انبارها | Warehouse cleaning

نظافت انبارها

انبارها محلی برای نگه داری و ذخیره انواع محصولات تولید شده هستند و امکان نگه داشت اقسام گوناگونی از کالا در آن وجود دارد. انبارها فضای بسته ای دارند که آلودگی های بسیاری مانند گرد و خاک به داخل فضای آن نفوذ می کند. با توجه به نوع مواد ذخیره شده در انبارها، آلودگی ها می بایست تمیز شوند تا به محصولاتی که در برابر این کثیفی ها حساس هستند، آسیبی نرسد. مهم ترین بخش های یک انبار که نیاز به رسیدگی و نظافت دارند، طبقه بندی ها هستند زیرا بسیاری از کالاها بر روی طبقات نگهداری می شوند و در صورت آلودگی محیط احتمال آلوده شدن آن ها نیز وجود دارد. هم چنین کف انبار، دیواره ها و میله ها از جمله مکان هایی است که باید نسبت به نظافت آن اهمیت داده شود.


انواع آلودگی

برای تمیز نگه داشتن محیط یک انبار در مرحله اول باید نوع آلودگی شناخته شود و سپس نسبت به رفع آن اقدام گردد. حفظ و رسیدگی انبارهایی که در آن محصولات صنایع غذایی و دارویی نگهداری می شود از حساسیت بالایی برخوردار است و در صورت بی توجهی به نظافت این مکان ها امکان رشد قارچ و میکروب ها فراهم می گردد و برای جلوگیری از این اتفاق، باید شیوه صحیح تمیز کردن به کار گرفته شود.  


گرد و خاک

رایج ترین آلودگی گرد و خاک می باشد که خیلی زود در محیط پراکنده می شود و علاوه بر کف زمین روی طبقه بندی ها و بسته بندی ها می نشیند و احتمال آسیب رسیدن به محصولات افزایش می یابد. اگر گرد و خاک به موقع جمع آوری نشود می تواند به همه درزها و شیارهای موجود در انبار نفوذ کند.

نشت مایعات و پراکنده شدن جامدات

ممکن است بر اثر حمل و نقل و جا به جایی، بسته بندی محصولات آسیب دیده باشد و موجب شود محصولات مانند مایعات، مواد ریز و پودری، مواد شیمیایی و ... از بسته بندی بیرون بریزد و در اطراف پخش گردد.


روش های نظافت و شستشو

امروزه با طراحی و ساخت دستگاه های نظافت صنعتی متنوع امکان بهره گیری از آن ها برای حذف و تمیز کردن انواع آلودگی ها وجود دارد و می توان با استفاده از این دستگاه ها سرعت و کیفیت نظافت و شستشو را افزایش داد. شرکت خدماتی نظافتی با استفاده روش های نوین نظافت و شستشو قادر به فراهم ساختن محیطی تمیز و بهداشتی خواهد بود.


نظافت

جهت از بین بردن آلودگی های جامد و خشک در انبارها،  شیوه های نظافتی به کار گرفته می شود که مناسب جمع آوری این مواد باشد.  


مکنده

به منظور تمیز نمودن گرد و خاک موجود در طبقه بندی ها و لا به لای بسته بندی ها و دیگر قسمت هایی که بر اثر چیدن محصولات دسترسی به آن جا دشوار می باشد، از مکنده های صنعتی استفاده می شود. مکنده ها در مدل های گوناگون و برای کاربردهای مشخصی تولید شده اند که به راحتی قابل حمل هستند و قدرت مانور بالایی دارند، بنابراین در همه جای محیط انبار مورد استفاده قرار می گیرند. این جاروها با داشتن نازل های ثابت و مخروطی قابلیت مکش بسیاری از آلودگی های جامد، مایع، سمی و حتی اشتعال زا را دارند. مکنده های صنعتی قدرت مانور بالایی دارند و


شستشو

یکی دیگر از روش های پاکیزه نمودن انبرا ها شستشوی کف آن می باشد. استفاده از اسکرابرها و حتی واترجت های فشارقوی می تواند گزینه خوبی برای از بین بردن آلودگی ها در کف سالن ها و حتی ئیوارها باشد. به علت رفت و آمدهای متعدد و تردد لیفتراک سطح زمین دچار آلودگی می شود و پس از نظافت، عملیات شستشو انجام می گیرد.


   درخواست اطلاعات

گالری تصاویر