کارواش دستی - high pressure cleaner

کارواش دستی

شستشوی تجهیزات و محیط های مختلف اعم از مراکز صنعتی ، مجتمع های تجاری ، شستشوی نمای ساختمان ها و معابر و به طور کلی تمامی سطوحی که نیازمند نظافت باشند توسط کارواش دستی صورت می پذیرد. تنوع و راحتی استفاده و بهره مندی از کارواش دستی ها سبب گسترش بهره مندی از این دستگاه های پر کاربرد شده است . به طوری که در هر عملیات نظافتی مانند شستشوی خودرو ها و کارواش ها از شوینده های فشار قوی ( کارواش دستی ) استفاده می شود. در ادامه قصد داریم تا با بیان تفاوت های موجود میان مدل های مختلف کارواش دستی پرداخته و اساس کار دستگاه را بررسی نماییم :


شیوه ی کار کارواش دستی یا شوینده فشار قوی

شوینده های فشار قوی که با عنوان کارواش خانگی نیز مطرح می گردند ، اغلب عملکردی یکپارچه و شبیه به هم دارند . نحوه ی کار کارواش دستی ها بدین گونه است که ابتدا آب از منبع اولیه و با فشار 4 بار وارد دستگاه می شود . پمپ با عملکرد خود فشار آب را افزایش داده و آب پس از تغییر فشار ایجاد شده ، به سمت تفنگی حرکت می کند. پس از آن کاربر با اعمال نیرو بر تفنگی ، آب با فشار بالا را از طریق لنس به نازل منتقل کرده و از طریق نازل های موجود اب با فشاز بسیار بالاتری از دستگاه خارج می گردد. فشارآب خروجی از کارواش دستی به طور کلی به 2 عامل قدرت موتور و طراحی پمپ بستگی دارد که می تواند فشار های گوناگونی را ایجاد نماید. تفاوت های موجود میان انواع کارواش دستی موجود در بازار

به طور کلی کارواش دستی در مدل های مختلف تولید عرضه می گردد. همین تفاوت در طراحی و عملکرد دستگاه های شستشوی فشار قوی ، موجب گسترش دامنه استفاده از دستگاه های کارواش دستی درصنایع مختلف شده و دلیل انتخاب مدل های مختلف دستگاه توسط کاربران همین تفاوت ها می باشند که در ادامه به توضیح پیرامون این تفاوت ها خواهیم پرداخت:


فشار و دبی دستگاه

دستگاه های کارواش دستی در فشار و دبی گوناگون آماده انجام خدمات شستشو و نظافتی می باشند .همان  طور که پیش تر به آن پرداختیم ،فشار و دبی کارواش دستی به دو مولفه قدرت موتور و شیوه طراحی پمپ وابسته است. به این ترتیب از کارواش دستی کوچک با فشار آب خروجی 100 بار تا دستگاه های پر قدرت (Heavy Duty) با فشار 3000 بار قادرند تا نیاز های کاربران را مرتفع گرداند . کندن بتن ، لایه برداری از سطوح مختلف ، شستشوی نما و کلیه ی محیط ها و تجهیزات و شستشوی وسایل نقلیه و ماشین آلات ، شستشوی پیست تارتان ، بخشی از توانایی های کارواش دستی می باشند . اما دبی شوینده های فشار قوی به میزان آب خروجی از نازل در مدت زمان معین (1 دقیقه) گفته می شود و با واحد لیتر در دقیقه اندازه گیری می گردد و در هنگام انتخاب دستگاه به عنوان دومین عامل با اهمیت مورد بررسی قرار می گیرد. 

انتخاب کارواش دستی ثابت یا متحرک 

دستگاه های کارواش دستی در مدل های ثابت و متحرک ، طراحی وساخته می شوند. مدل های ثابت به گونه ای می باشند که  

در محلی مشخص واقع شده و کاربر با استفاده از شلنگ بلند تر نسبت به مدل های متحرک عمل می نماید. اما شوینده های فشار قوی متحرک که به مراتب بیشتر از مدل های ثابت مورد استفاده قرار می گیرند ، چرخ ها  و دستگیره هایی که در کارواش دستی های متحرک مورد استفاده قرار می گیرند ، توان دستیابی به بازده بالای کاری و افزایش راندمان را ایجاد می نماید. همچنین به هنگام انجام عملیات شستشوی در محیط های باز کارواش دستی های متحرک با عملکرد خود تاثیر دوچندانی در دستیابی به پاکیزگی در بالاترین سطح ممکن می گذارند.


دمای آب ورد خروجی از دستگاه 

در دسته بندی کلی کارواش دستی ها ، آن ها به دو دسته ی کارواش دستی های آب گرم و آب سرد تقسیم بندی می شوند. کارواش دستی ها به لحاظ تفاوتشان در دمایی که ایجاد می کنند ، از سوی کاربران به منظور انجام عملیات گوناگون نظافتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال از بین بردن چربی ، روغن و مواد نفتی و … ، تنها توسط کارواش دستی های آب گرم قابل انجام است . از سوی دیگر کارواش دستی های آب سرد با توانایی پاشش اب حداکثر تا دمای 60 درجه ، در شستشوی اتومبیل ها ، نمای ساختمان ها و فضا های داخلی و تاسیسات کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. منبع تامین انرژی 

آخرین دسته بندی کارواش دستی ها مربوط به منبع تامین انرژی آن ها می باشد. کارواش دستی برقی (الکتریکی) و سری مدل های بنزینی / گازوئیلی دو دسته پر طرفدار کارواش دستی در صنایع مختلف می باشند. منبع تغذیه ی دستگاه در عملکرد و کارایی ان تعیین کننده نیستند اما برای محیط های با دسترسی به منبع الکتریکی ، کارواش دستی برقی (الکتریکی) پیشنهاد می شوند. اما در فضا هایی مثل بنادر که از واتر جت جهت شستشوی کشتی ها بهره می برند ، واتر جت های بنزینی / گازوئیلی ، به عنوان یک راه حل کاربردی مطرح می شود.