واترجت - high pressure cleaner

واترجت

شستشوی تجهیزات و محیط های مختلف اعم از مراکز صنعتی ، مجتمع های تجاری ، شستشوی نمای ساختمان ها و معابر و به طور کلی تمامی سطوحی که نیازمند نظافت باشند توسط واترجت صورت می پذیرد. تنوع و راحتی استفاده و بهره مندی از جت واش ها سبب گسترش بهره مندی از این دستگاه های پر کاربرد شده است . به طوری که در هر عملیات نظافتی مانند شستشوی خودرو ها و کارواش ها از شوینده های فشار قوی ( واترجت ) استفاده می شود. در ادامه قصد داریم تا با بیان تفاوت های موجود میان مدل های مختلف واترجت پرداخته و اساس کار دستگاه را بررسی نماییم :


شیوه ی کار واترجت یا شوینده فشار قوی

خدمات زنگ بری با واتر جت بی نظیر است . شوینده های فشار قوی که با عنوان کارواش خانگی نیز مطرح می گردند ، اغلب عملکردی یکپارچه و شبیه به هم دارند . نحوه ی کار واترجت ها بدین گونه است که ابتدا آب از منبع اولیه و با فشار 4 بار وارد دستگاه می شود . پمپ با عملکرد خود فشار آب را افزایش داده و آب پس از تغییر فشار ایجاد شده ، به سمت تفنگی حرکت می کند. پس از آن کاربر با اعمال نیرو بر تفنگی ، آب با فشار بالا را از طریق لنس به نازل منتقل کرده و از طریق نازل های موجود اب با فشاز بسیار بالاتری از دستگاه خارج می گردد. فشار آب خروجی از جت واتر به طور کلی به 2 عامل قدرت موتور و طراحی پمپ بستگی دارد که می تواند فشار های گوناگونی را ایجاد نماید. تفاوت های موجود میان انواع واترجت موجود در بازار

به طور کلی واترجت در مدل های مختلف تولید عرضه می گردد. همین تفاوت در طراحی و عملکرد دستگاه های شستشوی فشار قوی ، موجب گسترش دامنه استفاده از دستگاه های واترجت درصنایع مختلف شده و دلیل انتخاب مدل های مختلف دستگاه توسط کاربران همین تفاوت ها می باشند که در ادامه به توضیح پیرامون این تفاوت ها خواهیم پرداخت:


فشار و دبی دستگاه

دستگاه های کارواش صنعتی در فشار و دبی گوناگون آماده انجام خدمات شستشو و نظافتی می باشند .همان  طور که پیش تر به آن پرداختیم ،فشار و دبی واترجت به دو مولفه قدرت موتور و شیوه طراحی پمپ وابسته است. به این ترتیب از واترجت کوچک با فشار آب خروجی 100 بار تا دستگاه های پر قدرت (Heavy Duty) با فشار 3000 بار قادرند تا نیاز های کاربران را مرتفع گرداند . کندن بتن ، لایه برداری از سطوح مختلف ، شستشوی نما و کلیه ی محیط ها و تجهیزات و شستشوی وسایل نقلیه و ماشین آلات ، شستشوی پیست تارتان ، بخشی از توانایی های واترجت می باشند . اما دبی شوینده های فشار قوی به میزان آب خروجی از نازل در مدت زمان معین (1 دقیقه) گفته می شود و با واحد لیتر در دقیقه اندازه گیری می گردد و در هنگام انتخاب دستگاه به عنوان دومین عامل با اهمیت مورد بررسی قرار می گیرد.  برای گرفتن این خدمات با توانکاران الوند تماس بگیرید.

انتخاب واترجت ثابت یا متحرک 

دستگاه های آب پاش فوق فشار قوی در مدل های ثابت و متحرک ، طراحی وساخته می شوند. مدل های ثابت به گونه ای می باشند که در محلی مشخص واقع شده و کاربر با استفاده از شلنگ بلند تر نسبت به مدل های متحرک عمل می نماید. اما شوینده های فشار قوی متحرک که به مراتب بیشتر از مدل های ثابت مورد استفاده قرار می گیرند ، چرخ ها  و دستگیره هایی که در واترجت های متحرک مورد استفاده قرار می گیرند ، توان دستیابی به بازده بالای کاری و افزایش راندمان را ایجاد می نماید. همچنین به هنگام انجام عملیات شستشوی در محیط های باز واترجت های متحرک با عملکرد خود تاثیر دوچندانی در دستیابی به پاکیزگی در بالاترین سطح ممکن می گذارند.


دمای آب ورودی و خروجی از دستگاه 

غیر از برش قطعات با واترجت باید بگوییم که در دسته بندی کلی واترجت ، آن ها به دو دسته ی جت واش های آب گرم و آب سرد تقسیم بندی می شوند. واترجت ها به لحاظ تفاوتشان در دمایی که ایجاد می کنند ، از سوی کاربران به منظور انجام عملیات گوناگون نظافتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال از بین بردن چربی ، روغن و مواد نفتی و … ، تنها توسط واترجت های آب گرم قابل انجام است . از سوی دیگر واترجت های آب سرد با توانایی پاشش اب حداکثر تا دمای 60 درجه ، در شستشوی اتومبیل ها ، نمای ساختمان ها و فضا های داخلی و تاسیسات کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. منبع تامین انرژی 

آخرین دسته بندی واترجت ها مربوط به منبع تامین انرژی آن ها می باشد. واترجت برقی (الکتریکی) و سری مدل های بنزینی / گازوئیلی دو دسته پر طرفدار واترجت در صنایع مختلف می باشند. منبع تغذیه ی دستگاه در عملکرد و کارایی ان تعیین کننده نیستند اما برای محیط های با دسترسی به منبع الکتریکی ، واترجت برقی (الکتریکی) پیشنهاد می شوند. اما در فضا هایی مثل بنادر که از واتر جت جهت شستشوی کشتی ها بهره می برند ، واتر جت های بنزینی / گازوئیلی ، به عنوان یک راه حل کاربردی مطرح می شود.