جاروبرقی صنعتي - vacuum cleaner

جاروبرقی صنعتي

دستگاه جاروبرقی صنعتي نوعی دستگاه نظافت صنعتی می باشد که بر پایه ایجاد خلا عمل می کند، به صورتی که پمپی درون دستگاه تعبیه گشته است و این پمپ توسط موتور جارو شروع به کار کرده و درون مخزن جاروبرقی خلا به وجود می آورد و با باز شدن دریچه ورودی، هوا از محیط بیرون به داخل مخزن کشیده می شود و هنگام وارد شدن به مخزن ذرات را نیز به همراه خود می کشاند و بدین ترتیب آلودگی های موجود در محیط را جمع آوری می نماید. مکان های مسکونی، تجاری، آموزشی، درمانی، صنعتی و … روزانه با آلودگی های زیادی مواجه می شوند و برای نظافت این آلاینده ها باید از جاروبرقی صنعتي مناسب با مکان و شرایط استفاده نمود تا بهداشت و تمیزی محیط پیرامون حاصل گردد.


انواع جاروبرقی صنعتي از لحاظ نوع کارایی

اجزای اصلی جاروبرقی صنعتي یعنی پمپ، موتور تعیین کننده نوع کارایی و همین طور دقت و کیفیت آن دستگاه می باشد که به این ترتیب با در نظر گرفتن نوع کاربرد و نیازهای مشتریان، جارو های برقی به چند دسته تقسیم می شوند:


1- خانگی

2- تجاری

3- نیمه صنعتی

4- صنعتی

5- صنعتی سخت کار

6- کامیونی

7- مرکزی


جاروبرقی های خانگی و تجاری

جاروهای خانگی ساده ترین نوع جاروبرقی می باشد که برای نظافت منازل و محیط های اداری کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. جاروبرقی صنعتي تجاری نسبت به جارو برقی خانگی بزرگتر بوده و برای نظافت فضاهای وسیع تر مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این مراکز عبارتند از:


1- مجتمع های تجاری

2- سینما و سالن های همایش

3- هتل ها و رستوران ها

4- مراکز آموزشی

5- موسسات

6- سازمان ها و اداره ها

7- اماکن مذهبی

8- بیمارستان ها و مراکز درمانی دیگر

و بسیاری از محیط های دیگر که کاربران با توجه به نیازهای خود، جاروبرقی صنعتي های تجاری را انتخاب می نمایند.


دستگاه های جاروبرقی صنعتي نیمه صنعتی، صنعتی و صنعتی سخت کار

آلودگی های تولید شده در سایت ها و مراکز صنعتی به مقدار بیشتر، سخت تر، خشن تر و پرخطرتر بوده و جهت جمع آوری هر یک از اقسام آن نیاز به جاروبرقی صنعتي مخصوصی می باشد که با نوع آلاینده ها و شرایط محیط سازگاری داشته باشد. از آن جایی که انواع گوناگون و بسیار متنوعی از جاروبرقی صنعتي طراحی و تولید گردیده است، می توان این گونه بیان نمود که دستگاه های جاروبرقی صنعتي در رده های صنعتی دارای قابلیت به کارگیری در همه محیط های صنعتی با هر نوع آلودگی و شرایطی، هستند. جاروبرقی صنعتي توانایی کارکرد طولانی مدت و مداوم را دارد و قادر است مقدار بسیار زیادی از گرد و خاک و مواد جامد و مایع را جمع آوری نموده بدون آن که به دستگاه فشار وارد شود و آسیب ببیند. 


انواع آلودگی در صنایع

نوع آلودگی ایجاد شده در مراکز صنعتی با در نظر گرفتن کاربری آن و همچنین نوع مواد اولیه و محصولات تولیدی، متفاوت است و می تواند تغییر کند. جند نمونه از این آلودگی ها شامل موارد زیر هستند :


1- گرد و خاک

2- شن، ماسه و سنگ ریزه

3- غبارات خطرناک

4- مواد پودری 

5- مواد روغنی و انواع چربی

6- تراشه های فلزی

7- براده چوب و خاک اره

8- مواد شیمیایی سمی و غیر سمی

9- مواد نفتی

10- ضایعات لاستیک، پلاستیک و چرم

11- رنگ


و انواع دیگری از آلودگی هایی که در مراکز مختلف تولید شده و نیاز به جمع آوری دارند. بعضی از دستگاه های تولید شده، ضد انفجار بوده و می توانند برای جمع آوری مواد اشتعال زا در محیط های با خطر اشتعال به کار گرفته شوند.


انواع صنایع

همان طور که بیان گردید، صنایع مختلف برای رسیدن به مقصود خود از دستگاه های جاروبرقی صنعتي بهره می گیرند و این صنایع را در بر می گیرند: 


1- صنایع فولاد و آهن

تراشه های فلزی تیز و برنده که بر اثر برش و تراش فلزات در صنایع فولاد، آهن و ریخته گری تولید می شود، توسط جاروبرقی صنعتي سخت کار و جاروبرقی صنعتي کامیونی جمع آوری خواهند شد. جاروبرقی صنعتي جدا کننده مایع و جامد در این صنایع کاربرد بسیار زیادی دارد، زیرا می تواند تراشه ها را از روغن های خنک کننده جداسازی کند که از این طریق می توان مجددا از روغن جمع شده استفاده نمود.


2- صنایع سیمان

در صنایع تولیدات سیمان، آلودگی تولید شده گرد سیمان و سنگ ریزه می باشد و جاروبرقی صنعتي در رده های صنعتی، صنعتی سخت کار و کامیونی قابل استفاده هستند.


3- صنایع خودروسازی

در صنایع خودرو سازی انواع مختلفی از آلودگی ها مثل براده های آهن، مواد پلاستیکی، شیشه، گرده رنگ و … تولید می شود. وجود یک جاروبرقی صنعتي مناسب همه این آلودگی ها را رفع خواهد کرد.


4- صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشگاه ها

آلودگی های ایجاد شده در صنایع نفت و پتروشیمی هم جامد و هم مایع بوده و از نوع نفتی، شیمیایی و یا آتش زا هستند. از این رو جاروبرقی صنعتي قرار گرفته در گروه صنعتی و صنعتی سخت کار ضد انفجار با بدنه پلاستیکی، مناسب استفاده در سایت های این صنایع می باشند.


5- نیروگاه ها 

موضوع حائز اهمیت در نیروگاه ها جلوگیری از نشستن گرد و خاک برروی تجهیزات می باشد. به همین سبب جاروهای صنعتی یا صنعتی سخت کارضد انفجار با بدنه پلاستیکی باید مورد استفاده قرار گیرد و اگر لازم باشد برای جلوگیری از بروز حادثه جارو را از محیط دور نگه دارند، خرطومی بلند به کار گرفته می شود.


6- صنایع بسته بندی

هنگام انجام عملیات بسته بندی در کارخانه ها، ضربه های وارد شده بر کارتن ها سبب پخش شدن تکه های آن به اطراف می گردد و برای جمع آوری این قطعات از جاروبرقی نیمه صنعتی و صنعتی استفاده می گردد.


7- صنایع پلاستیک سازی و لاستیک سازی

ضایعات لاستیکی و پلاستیکی در صنایع مربوط به آن، به وسیله یک جاروبرقی صنعتي به آسانی قابل جمع آوری است. 


8- تولیدات صنعتی

کارگاه ها و کارخانه های تولیدی با توجه به نوع کاربری آلودگی های گوناگونی ایجاد خواهند کرد که با به کارگیری جاروبرقی های نیمه صنعتی، صنعتی و صنعتی سخت کار قابل حذف شدن از محیط هستند.


9- صنایع حمل و نقل

دستگاه های جاروبرقی صنعتي برای نظافت صنایع ریلی، دریایی و هوایی دارای کاربرد فراوان هستند.


10- صنایع نساجی

آلودگی های تولید شده در صنایع نساجی نخ و الیاف ریز است و جاروبرقی صنعتي منحصر به فردی با طراحی ویژه به منظور جمع آوری این آلودگی ها طراحی و ساخته شده است.


11- صنایع کاشی و سرامیک

آلودگی متداول در کارخانه های تولید کاشی و سرامیک گرد و خاک بوده و به وسیله جاروهای خاک صنعتی تمیز خواهند شد.


12- صنایع غذایی

در صنایع غذایی انواع مختلفی از آلودگی می تواند ایجاد شود و دستگاه جاروبرقی صنعتي به کار گرفته شده در آن باید دارای بدنه استیل ضد زنگ باشد تا سبب بر هم زدن بهداشت محیط نشود. در موارد خاصی مانند جمع آوری آرد و گندم نیاز است جاروبرقی صنعتي ضد انفجار به کار رود.

 

13- صنایع داروسازی

رایج ترین آلودگی به وجود آمده در صنایع دارویی از نوع پودری می باشد که در این صورت تعبیه فیلتر هپا در جاروبرقی صنعتي ضرورت پیدا می کند. علاوه بر آن جهت حفظ بهداشت، می بایست بدنه جارو از جنس استیل ضد زنگ باشد.


14- تولیدات شیمیایی

کارخانه های تولید مواد شیمیایی آلودگی های خطرناکی دارند که باید از جاروبرقی صنعتي ضد انفجار در آن ها بهره گرفت و در صورت اسیدی بودن مواد بدنه جاروبرقی صنعتي باید از جنس پلاستیک باشد.


قطع به یقین مراکز و سایت های صنعتی دیگری وجود دارند که انواع و مقدارهای مختلفی از آلودگی ها را تولید می کنند و برای جمع آوری آن ها، انواع جاروبرقی صنعتي نیمه صنعتی، صنعتی و سخت کار قابلیت به کارگیری دارند. 



دیتگاه جاروبرقی صنعتي کامیونی

دستگاه جاروبرقی صنعتي کامیونی همان طور که از اسم آن پیداست، دارای مخزن بزرگی است که توسط یک کامیون حمل می شودن این جاروبرقی صنعتي ها دارای قدرت مکش و سرعت مکش بسیار بالایی هستند و در استفاده های طولانی مدت با شرایط دشوار کاملا مقاوم هستند. می توان به چند نمونه از کاربردهای آن اشاره نمود:


1- صنایع سیمان

2- حفاری

3- استخراج معادن

4- صنایع کشاورزی

5- صنایع فولاد

6- و …


دستگاه جاروبرقی صنعتي مرکزی

اگر در مراکز صنعتی به کارگیری جاروبرقی صنعتي در چند نقطه لازم بوده ولی جا به جا نمودن جاروبرقی صنعتي دشوار باشد، جاروبرقی صنعتي را در محلی مشخص تعبیه نموده و با انجام لوله کشی، جاروبرقی صنعتي به نقاط مورد نظر انشعاب می شود. با توجه به شرایط و امکانات موجود، این جاروبرقی صنعتي در صنایع گوناگون کاربرد دارد.



کاربرد جاروبرقی صنعتي در عملیات نظافت

دستگاه های جاروبرقی صنعتي در رده های صنعتی، صنعتی سخت کار و کامیونی علاوه بر آن که به منظور جمع آوری مواد دور ریختنی استفاده می شوند، دارای کاربردهای دیگری نیز هستند:


1- انتقال مواد

2- جدا سازی مایع از جامد و ذرات ریز و درشت از یکدیگر

3- جمع آوری مواد به منظور استفاده دوباره


اجزای مهم و اصلی جاروبرقی صنعتي قدرتمند

تمامی دستگاه های جاروبرقی صنعتي از اجزایی ساخته شده اند که بر عملکرد و قدرت دستگاه تاثیر گذار هستند و هنگام انتخاب جاروی مناسب باید به آن ها توجه نمود :


1-نوع پمپ

2-توان موتور

3- نوع فیلتر

4- اندازه و جنس مخزن