جاروی محوطه - Industrial sweeper

جاروی محوطه

دستگاه جاروی محوطه یکی از انواع دستگاه‌های نظافت صنعتی است که برای تمیز نمودن سطوح وسیع به کار می‌رود. این دستگاه با قدرت و کیفیت بالای خود قادر است همه آلودگی‌های سطوح هموار را جمع آوری نموده و در مخزن خود نگه دارد. سویپر در همه مراکز صنعتی، کارخانه‌ها، مراکز تجاری، انبارها، محوطه بیمارستان‌ها، اماکن مذهبی، مراکز آموزشی، فضاهای شهری و بسیاری از محیط‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 


انواع جاروی محوطه از لحاظ منبع تغذیه


با توجه به این که محیط‌های گوناگون شرایط مختلفی دارند و به منظور فراهم نمودن امکان انتخاب برای کاربران با در نظر گرفتن امکانات خود، موتور آن ها به گونه ای سازگار با شرایط تغذیه خواهد شد :


 بدون منبع (مکانیکی)


دستگاه جاروی محوطه مکانیکی ارزان ترین و ساده ترین نوع آن هستند که هیچ گونه منبع تغذیه‌ای نداشته و تنها با هل دادن به وسیله کاربر عمل می‌کند. این دستگاه کارایی بسیار آسانی دارد و برای نظافت محیط‌های کوچک و یا محیط‌هایی که با محدودیت استفاده از هر دو منبع تغذیه مواجه هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.
باتری 


دستگاه های جاروی محوطه باتری دار از نوع مکانیکی آن بزرگتر و پیشرفته تر بوده و قیمت آن در رده بالاتری قرار گرفته است. سطح صدای تولید شده توسط جاروی محوطه باتری دار بسیار کم بوده و به دلیل عدم استفاده از بنزین و گازوئیل آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی را به وجود نمی‌آورد، بنابراین برای استفاده در محیط‌های بسته با وسعت زیاد مناسب می‌باشد. برای گرفتن این خدمات با توانکاران الوند تماس بگیرید.

 سوخت فسیلی


دستگاه های دیزلی و بنزینی دارای بهترین شرایط کاری قرار دارند و نسبت به سویپرهای باتری دار گران تر هستند. این دسته از جاروب ها کارایی بسیار زیادی دارند زیرا تنها با مقدار کمی سوخت به راحتی وارد فضاهای مختلف می شوند و قادرند مکان های بسیار وسیع را نظافت گردانند؛ علاوه بر آن برای پاکیزه نمودن محیط‌های باز و یا دارای تهویه مناسب به کار گرفته می شوند. 
انواع جاروی محوطه از لحاظ ابعاد


به منظور سهولت در به کارگیری جاروی محوطه در مکان‌های مختلف با وسعت‌های کم و زیاد، این دستگاه در انواع و ابعاد متنوع طراحی و ساخته شده است: دستی

دستگاه جاروی محوطه دستی از طریق یک کاربر از پشت هدایت می‌شود و جهت به کار بردن در محیط های کوچک یا محیط هایی که قدرت مانور آن کم است، مناسب می باشد.


سرنشین دار

دستگاه جاروی محوطه سرنشین دار، جاروب بزرگ‌تری است که برای نظافت محیط‌های بزرگ‌تر و محیط‌های صنعتی به کار می‌رود و می‌تواند آلودگی‌های سخت و خشن را جمع آوری کند. جاروی محوطه سرنشین دار در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و تولید شده است.ویژگی‌های جاروی محوطه کارآمد


دستگاه جاروی محوطه یک ماشین با ایمنی بسیار زیاد است که در جمع آوری انواع آلودگی عملکرد فوق العاده ای دارد و با بیشترین کیفیت کار نظافت را انجام می‌دهد. هنگام فعالیت دستگاه، میزان پخش شدن گرد و خاک در محیط بسیار کم می‌باشد. استفاده از این دستگاه تعداد فعالیت نیروهای خدماتی را به حداقل می‌رساند و میزان بهره‌وری آنان را افزایش می‌دهد. هم‌چنین سرعت عملکرد جاروب بسیار بالا بوده و در کمترین زمان بیشترین سطح بازدهی را از خود نشان می‌دهد. هر یک از جاروی محوطه ها به گونه ای طراحی شده‌اند که می‌توانند بر روی سطوح شیب‌دار با زوایای مشخص حرکت کنند. برخی از اجزای سازنده جاروی محوطه که بر کیفیت و کارایی آن موثر است، عبارتند از:


برس 

دستگاه جاروی محوطه دارای یک برس مرکزی و دو برس کناری است و وجود همه این پرس‌ها سبب می‌شود تا پهنای نظافت افزایش یافته و هیچ آلودگی در سطح باقی نماند. علاوه بر آن بعضی از انواع جاروب صنعتی به برس سومی مجهز شده‌اند که متحرک بوده و می‌تواند فضاهای غیر قابل دسترس را تمیز کند.

فیلتر

فیلتر تعبیه شده در بیشتر جاروی محوطه از نوع کارتریجی است و مانع مرود ذرات به بخش های حساس دستگاه می شود، به علاوه این که اثر بخشی زیادی در جلوگیری از برگرداندن گرد و خاک به محیط دارد. جهت نظافت فیلتر، دستگاه به سیستم تکاننده الکتریکی تجهیز گردیده است.


مخزن

جاروب های شهری دارای مخزنی هستند که قابلیت نگه داری آلودگی ها را داشته و موجب بیرون ریختن آن ها نمی شود. پس از اتمام کار، این مخزن به راحتی در محل مورد نظر تخلیه می گردد.


نحوه عملکرد جاروی محوطه در عملیات نظافت


تکنولوژی دو گانه به کار رفته در جاروی محوطه صنعتی سبب شده تا این دستگاه به یک وسیله کارآمد و با کیفیت تبدیل شود. در حقیقت هر یک از این سیستم ها تکمیل کننده عملکرد دیگری است و بدین شرح خواهد بود:


مکانیکی

سیستم مکانیکی به کار رفته در جاروب خیابانی، هنگام فعالیت آلودگی و زباله های موجود در سطح را از اطراف برداشته و در نقطه ای جمع آوری می کند.


مکنده

بخش مکنده دستگاه، توده آلودگی های جمع شده را با قدرت زیادی مکش کرده و آن ها را از طریق یک کانال به سمت مخزن دستگاه هدایت می کند.کاربرد جاروی محوطه در انواع آلودگی


انواع مختلف جاروی محوطه می‌توانند بسیاری از آلودگی‌های سخت و خشن در محیط های گوناگون را با بهترین کیفیت از روی سطوح جمع آوری نماید و سبب پاکیزگی محیط شود. این آلودگی‌ها می‌تواند شامل اقسام زیر باشد:


1- گرد و خاک

2- سنگ ریزه

3- شن و ماسه

4- گل و لای

5- زباله

6- برگ درخت


علاوه بر مواردی که ذکر شده، جاروی شهری قادر است آلودگی های خاصی که در مراکز صنعتی تولید و در محیط پراکنده گشته است، جمع آوری نماید بدون آن که هیچ گونه آسیبی به دستگاه و یا کاربران وارد شود.