نظافت صنعتی - Industrial cleaning

اصطلاح نظافت صنعتی برای دامنه گسترده ای از عملیات نظافتی از جاروب و شستشوی محوطه بیرونی، کف سالن ها و انبارهای کارخانه گرفته تا جمع آوری و انتقال مواد و شستشوی تخصصی مخازن، لوله ها و مبدل های حرارتی به کار می رود. انواع عملیات نظافتی در محیط های صنعتی با دو هدف کلی صورت می گیرد که عبارتند از:


  • حفظ بهداشت، سلامت و ایمنی محیط کار
  • حفظ عملکرد بهینه دستگاه ها و تجهیزات خط تولید در طول زمان 


ارتباط مستقیم بین موارد یاد شده و میزان سودآوری و بازده نهایی کارخانه، اهمیت نظافت کارآمد در محیط های صنعتی را مشخص می نماید. وسعت بالای محیط های صنعتی، حجم زیاد آلودگی، وجود ابزار آلات و دستگاه های متعدد و انواع مواد و بخارات قابل اشتعال یا خطرناک در محیط، مسائل مرتبط با محیط زیست و ایمنی کارکنان، تنها تعداد محدودی از پارامترهای تاثیر گذار بر عملیات نظافت صنعتی کارخانه ها، مراکز تولید، سایت های ساخت و ساز، آشپزخانه های بزرگ و ...می باشند. از سوی دیگر  شرایط خاص محیط های صنعتی ایجاب می نماید که عملیات نظافت با سرعت بالا و در حداقل زمان ممکن انجام گیرد که این امر در گرو استفاده از تجهیزات نظافتی مکانیزه و دستگاه های مدرن می باشد. هزینه بالای خرید این تجهیزات و عدم آشنایی کافی با روش صحیح بکار بردن آنها، بسیاری از صاحبان صنایع را به همکاری با شرکت های خدماتی نظافتی فعال در زمینه نظافت صنعتی ترغیب نموده است. 


انواع خدمات نظافت صنعتی ارائه شده توسط شرکت های خدماتی را می‌توان در چهار گروه اصلی دسته بندی نمود که عبارتند از:


نظافت و شستشوی کف


حجم بالای تردد در محیط های صنعتی، رفت و آمد پیوسته دستگاه هایی همانند لیفتراک، چرخ دستی و ...،ریخته شدن تصادفی مواد و مایعات در حال انتقال و عوامل متعدد دیگر باعث می شود سرعت آلوده شدن و میزان آلودگی کف در محیط های صنعتی همانند کارخانه، انبارها، سالن های تولید، سردخانه ها، محل نگهداری طیور و دام ها نسبت به بخش های دیگر بالاتر باشد در نتیجه به منظور حفظ سلامت کارکنان ،کاهش خطر لغزش بر روی زمین لغزنده و آلوده، همچنین کاهش احتمال انتقال آلودگی از محلی به محل دیگر، لازم  است عملیات نظافت و شستشوی کف بعنوان یکی از بخش های مهم در برنامه نظافتی محیط های صنعتی مورد توجه قرار گیرد. با توجه به مساحت بالای فضاهای صنعتی و وجود ابزارآلات، تجهیزات و سایر موانع محیطی در آن، باید روشی برای نظافت کف انتخاب شود که در حداقل زمان و با صرف میزان معقول انرژی و هزینه عملیات را به انجام رساند. برای گرفتن این خدمات با توانکاران الوند تماس بگیرید.


جمع آوری و انتقال مواد


حجم بالای مواد موجود در محیط های صنعتی باعث می شود که جمع آوری و انتقال این مواد به روش دستی و با استفاده از نیروی انسانی غیر ممکن باشد. بنابراین انتخاب یک روش پر سرعت، کارآمد، مقرون به صرفه و بی خطر برای جمع آوری و انتقال مواد در صنعت، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.  استفاده از مکنده های صنعتی و انجام عملیات جمع آوری، انتقال و تخلیه مواد یکی از مهم ترین زمینه های فعالیت شرکت های خدماتی نظافت صنعتی می باشد.


نظافت عمومی


بخش های مختلف یک کارخانه یا سایت صنعتی به طور پیوسته در معرض گرد و غبار، انواع بخارات و گازهای آلاینده، آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی، مایعاتی همانند روغن و گریس و ... قرار دارند. حفظ سلامت و ایمنی کارکنان و افراد حاضر در محیط کار و عملکرد بهینه دستگاه ها در گرو نظافت اصولی و منظم بخش های مختلف و تجهیزات و ابزارآلات می باشد. شرکت های خدمات نظافت صنعتی با برخورداری از نیروی متخصص و تجهیزات مدرن قادر به ارائه خدمات نظافت عمومی شامل نظافت کلی انبارها، سالن های تولید، تجهیزات صنعتی، آشپزخانه های صنعتی و همچنین شستن ماشین های با کیفیت بالا و هزینه مقرون به صرفه می باشند.


نظافت تخصصی


خطوط انتقال مواد و سیالات، مخازن، کانال ها، حوضچه ها، تجهیزاتی همانند مبدل های حرارتی بخش هایی از یک سایت صنعتی هستند که در معرض انباشت رسوب، جرم، زنگ و انواع پسماندها قرار دارند و عدم توجه به رفع گرفتگی،رسوب زدایی و زنگ زدایی  این بخش ها در طولانی مدت، موجب اختلال در کل سیستم ، زمان طولانی وقفه در خط تولید و هزینه های سنگین تعمیر یا تعویض قطعات خواهد شد. این مسأله اهمیت نظافت تخصصی در محیط های صنعتی را مشخص می نماید. شستشو و نظافت تخصصی در محیط های صنعتی غالبا نیازمند تجهیزات و دانش خاص می باشد و بهترین راه حل برای انجام بهینه این عملیات استفاده از خدمات ارائه شده توسط شرکت های خدمات نظافت معتبر خواهد بود.


نظافت صنعتی