کارواش اتوماتیک - Automatic car washes

کارواش اتوماتیک

انجام شستشوی ماشین به به روش سنی کار بسیار دشوار و خسته کننده ای می باشد. علاوه بر مصرف آب بسیار زیاد و هدر رفتن منابع آب، با مصرف حجم بالای مواد شوینده از نظر اقتصادی باعث ضرر مالی می شود و استفاده بیش از حد از مواد شوینده محیط زیست را نیز آلوده می نماید. همچنین در شیتشوی دستی به علت وجود املاح در آب نتیجه بدست آمده قابل قبول نبوده و بعد از خشک شدن لکه روی بدنه آن باقی می ماند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اضافه شدن دستگاه های شستشوی ماشین به صورت اتوماتیک جایگزین روش های سنتی قدیمی و دستی شده است.


 

دلایل استفاده از کارواش اتوماتیک

کیفیت و سرعت بالا و سازگاری با محیط زیست از موارد مهمی است که می توان استفاده از کارواش اتوماتیک را نسبت به سایر موارد مورد مورد برتری قرار می دهد.


کیفیت بالا

سیستم تصفیه آب در کارواش های اتوکاتیک یکی از موارد مهم و قابل توجه آن می باشد. زیرا این سیستم تصفیه سبب می شود که بعد از شستشو هیچ گونه لک و یا رد بر روی ماشین باقی نماند. همچنین استفاده از مواد شوینده مخصوص و تخصصی در دستگاه های کارواش نه تنها بدنه خودرو را دچار آسیب دیدگی نمی کند، بلکه یک لایه محافظ نیز روی آن تشکیل می دهد و سبب می شود که میزان جذب آلودگی کمتر شود.

 

سرعت بالاتر

برای شستشوی یک اتومبیل به صورت دستی و سنتی زمان طولانی در حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. اما در این روش با زمانی حدود ده دقیقه هر ماشین به صورت کامل شستشو می گردد. از مزایای ویژه کارواش های اتوماتیک صرفه جویی در زمان و مواد شوینده استفاده شده برای شستشوی یک ماشین می باشد.

 

  

انواع کارواش اتوماتیک :

کارواش های اتوماتیک به طور کلی بر اساس نوع و شیوه عملکرد و ساختار ظاهری آن به دو دسته تقسیم می شود :

 

کارواش دروازه ای یا ریلی

این مدل از کارواش به گونه ای طراحی شده است که تجهیزات برس و نازل پاشش و خشک کن ها بر روی یک دروازه قرار گرفته و خودرو به صورت ثابت قرار می گیرد و عملیات شستشو بر روی خودرو که به صورت ثابت قرار دارد انجام می گیرد. این مدل از کارواش از نظر هزینه برای خرید بسیار مناسب بوده و نیازمند فضای بزرگ نمی باشد. کارواش دروازه ای یا ریلی به ظور متوسط در هر ساعت حدود 12 خوردرو را شستشو می نماید و برای مناطقی که تعداد خودرو زیاد نیست مناسب می باشد. برای گرفتن این خدمات با توانکاران الوند تماس بگیرید.


کارواش تونلی

در این نوع کارواش اتوماتیک  تجهیزات شستشو در یک امتداد و پشت سر هم قرار گرفته و ماشین در این امتداد جابجا شده و عملیات شستشو بر روی خودرو انجام می گسرد. بر همین اساس سرعت کار کارواش تونلی خیلی بیشتر از کارواش دوازه ای یا ریلی بوده و به وسیله این نوع کارواش می توان در هر ساعت 50 تا 100 خوردرو را شستشو نمود. کارواش تونلی نسبت به دروازه ای به فضای بیشتری برای عملیات شستشو نیاز دارد.اجزای مختلف کارواش اتوماتیک :

کارواش های اتوماتیک به طور کلی شامل 4 بخش نازل پاشش برای مواد، نازل پاشش آب، برس و خشک کن می باشد.


نازل پاشش مواد :

این بخش از دستگاه می تواند فوم و مواد شوینده شیمیایی را که دارای قدرت پاک کنندگی بسیار زیاد می باشند را بر روی خودرو پاشش نماید و عملیات شستشوی را از لحاظ کیفی بسیار بالا ببرد. این نازل ها با توجه به برنامه داخلی کارواش عمل کرده و میزان پاشش مواد را از قبل تعیین و در زمان های تعیین شده بر روی خودرو پاشش می نماید و عملیات شستشو بر اساس برنامه داخلی انجام می گیرد.


برس :

کارواش های اتوماتیک  دارای دو برس عمودی و یک برس افقی می باشد که دو برس عمودی برای شستسن دو طرف ماشین و یک برس افقی برای شستشوی سقف ماشین و فضای افقی ماشین استفاده می شود. در کارواش های اتوماتیک برای اینکه خودرو بهتر شستشو شود می توان زاویه شستشو برس ها را نیز تنظیم کرد. در کارواش های اتوماتیک جنس برس های استفاده شده از الیاف پلی اتیلن یا نوار های فوم می باشد. این نوع برس ها علاوه بر شستشوی دقیق و مطلوب، سلامت بدنه خوردرو را نیز حفظ می نماید.


نازل پاشش آب و واکس :

در کارواش های اتوماتیک بعد از عملیات برس زنی و شستشو، مرحله آب کشی ماشین انجام می گیرد که در این حالت آب از طریق نازل های پاشش آب به صورت اتوماتیک و برنامه ریزی شده انجام می گیرد. در این حالت بدنه خودرو به صورت کامل شستشو می گردد و بدنه از هر گونه کف و مواد شوینده پاک می گردد. بعد از عملیات شستشو نازلی وظیفه پاشش واکس را بر عهده دارد تا بر بدنه خودرو بپاشد که باعث زودتر خشک شدن آب روی بدنه و براقی بیشتر بدنه ماشین می گردد. 


خشک کن :

بعد از مرحله شستشو خودرو با آب نوبت به مرحله نهایی خشک کردن می رسد. این مرحله توسط فن های ویژه ای صورت می گیرد که بر بدنه کارواش به دو صورت متحرک و ثابت قرار گرفته است و وظیفه خشک کردن آب روی خودرو را بر عهده دارد. در بعضی از کارواش های اتوماتیک فن های خشک کن به صورت متحرک می باشد که دارای کیفیت خشک کن بهتری می باشد.