روش های نگهداری و نظافت پارکت

کفپوش ها برای محافظت از سطح در برابر بار مکانیکی و نظافت آسان آن طراحی و ساخته شده اند. پارکت یک نوع کفپوش است که از تکه های چوب ساخته شده و نمایی زیبا به سطح و محیط می بخشد. در صورتی که از پارکت به خوبی نگهداری شود، می تواند عمری طولانی به همراه زیبایی در محیط داشته باشد. اما عدم نگهداری مناسب، موجب آسیب دیدگی و خرابی زودهنگام آن شود. نظافت به موقع و منظم و جلوگیری از ریخته شدن مواد بر روی سطح از جمله اقداماتی است که موجب طولانی تر شدن عمر مفید پارکت می گردد. شرکت های خدمات نظافتی با رعایت این نکات به خوبی اقدام به شستشوی پارکت می پردازند.

 

گام اول: ملاحظات عمومی و شرایط آب و هوایی

نظافت پارکتدر صورتی که رطوبت هوا بالا باشد، زمان زیادی برای خشک کردن سطح لازم است. اما اگر رطوبت هوا بسیار کم و در عین حال دمای هوا بالا باشد، زمان بسیار کمی برای خشک کردن سطوح به طور کامل لازم می باشد. در صورتی که تهویه هوا خاموش و زمین گرم باشد، خشک شدن سطح با سرعت بالاتری انجام می شود. در صورتی که رطوبت باقی مانده بر روی سطح زیاد باشد، موجب آسیب رسیدن به پارکت و در نتیجه پوسیده و پودری شدن آن می گردد. بنابراین باید دقت نمود در هنگام شستشو آب اضافی بر روی سطح باقی نماند. مایعات مختلف نیز در صورتی که بر روی پارکت ریخته شوند می توانند با نفوذ در آن، آسیب جدی به چوب وارد نمایند. بنابراین بهتر است از ریختن هرگونه مایع بر روی پارکت جلوگیری به عمل آید و در صورت بروز چنین مشکلی باید بلافاصله با تی مرطوب آن را شستشو نمود.

 

گام دوم: تجهیزات نظافتی مناسب برای پوشش کف

نظافت پارکت و لمینتبرای نظافت روزانه پارکت بهتر است هر روز با تی خشک یا جاروبرقی با برس نرم نظافت شود تا گرد و خاک و پرز هایی که بر روی سطح قرار دارد موجب ایجاد خط و خش بر روی پارکت نشود. با استفاده از جاروبرقی می توان از غبار روبی شیار های پارکت نیز اطمینان حاصل نمود. برای نظافت کلی پارکت  که ماهی یکبار انجام می شود، باید ابتدا از جاروبرقی استفاده نمود تا گرد و غبار و مواد چسبنده از سطح حذف گردد. سپس تی با پد صاف که به میزان کمی مرطوب شده است بر روی سطح کشیده شود. آب تی باید به خوبی گرفته شود و در هنگام استفاده تنها کمی رطوبت داشته باشد زیرا رطوبت زیاد موجب آسیب زدن به پارکت می گردد. شستشوی پارکت بدین روش بهتر از ماهی یکبار انجام شود تا آلودگی ها و چربی ها به خوبی از سطح جدا شده و صدمه ای به آن وارد ننمایند. برای نظافت بیشتر و حفظ شفافیت پارکت می توان از شوینده ها و پاک کننده های مخصوص پارکت و واکس نیز استفاده نمود. بسته به شرایط آب و هوایی و محصولی که استفاده می شود، در صورت شستشوی کفپوش، پس از ۳۰ تا ۹۰ دقیقه خشک می شود. باید دقت نمود که از واکس ها و مواد شوینده دستی استفاده نشود زیرا ممکن است به شفافیت کفپوش صدمه وارد نماید یا به رنگ آن آسیب وارد نماید. ابزار نظافت پارکت و تی ها باید با آب تمیز شستشو، آب کشی و خشک شوند تا برای استفاده مجدد کاملا پاکیزه باشند.

 

گام سوم: مواد شوینده تخصصی پارکت

شستشوی پارکتدر صورتی که برای شستشوی پارکت لازم به استفاده از مواد شوینده باشد، باید از مواد شوینده مخصوص جهت این امر استفاده نمود. اگر از مواد غیر استاندارد برای شستشوی پارکت استفاده شود، با نفوذ در چوب باعث تحریک پذیری لایه حفاظتی و سطح استاندارد آن می گردد. محلول آب گرم همراه با صابون یا شامپو نیز می تواند مایع مناسبی جهت شستشوی پارکت باشد. اما استفاده مواد شوینده و یا شامپوی غلیظ به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا می تواند موجب ایجاد لکه یا صدمه روی پارکت گردد. برای استفاده از مواد شوینده باید ظرف حاوی مواد شوینده را به خوبی تکان داد، مقداری تقریبا برابر با ۲۵۰ میلی لیتر بر روی سطح ریخته شود. سپس به وسیله ابزار مناسب آن را جذب نموده و فورا توزیع کنید. در صورت نیاز به ماده شوینده بیشتر می توان مقدار بیشتری افزود و سریعا آن را بر روی سطح پخش نمود.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: