آنچه از رنگ سنگ ها در می یابیم

با توجه به انواع سنگ و مصارف آن در صنایع ساختمان سازی، رنگ آن یکی از موارد بسیار قابل توجه می باشد. رنگ سنگ نشانگر ترکیبات اصلی سنگ بوده و مواد معدنی و طبیعی علت ایجاد انواع رنگ ها در سنگ های کره ی زمین می باشند. در این مقاله به بررسی ترکیبات معدنی موجود در سنگ ها می پردازیم.

رنگ سنگ چگونه به وجود می آید؟

رنگ سنگ ها ممکن است اولیه یا ثانویه باشد، همانطور که می دانید سنگ ها بر اثر انباشت رسوبات از بستر رود ها، رودخانه ها و دریا ها و یا بر اثر به وقوع پیوستن برخی فعل و انفعالات شیمیایی از درون زمین استخراج می شوند. به همین دلیل رنگ های متفاوتی در طبیعت یافت می شوند. رنگ سنگ ها به دو نوع قابل شناسایی می باشد رنگ های اولیه و رنگ های ثانویه.

رنگ های اولیه

معمولاً به رنگ هایی گفته می شود که رسوبات در مرحله ی تشکیل سنگ ایجاد می نمایند و مواد داخل سنگ به کل از این رنگ تشکیل می شوند.

رنگ های ثانویه

رنگ هایی هستند که بر اثر تغییرات بعدی بر روی سنگ ایجاد می شوند. در این بین سنگ های رسوبی از جمله مهم ترین سنگ های موجود در طبیعت بوده و شامل طیف رنگی بسیار گسترده ای می باشند. به همین دلیل در اینجا این طیف را در چهار دسته متمایز تعریف نموده ایم.

طیف رنگ سفید تا خاکستری

تراورتن سفیدسنگ های بسیاری در این طیف رنگی در طبیعت مشاهده می شوند که مهم ترین آنها سنگ آهک، سنگ مارلی، سنگ های سیلتی و ماسه سنگ می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

طیف رنگی خاکستری تیره تا سیاه رنگ

تراورتن خاکستریسنگ های خاکستری تیره و سیاه رنگ دارای مقادیر قابل توجهی از مواد ارگانیک می باشند. به علاوه دلیل سیاه بودن رنگ سنگ وجود کربن، سولفید آهن و اکسید منگنز می باشد. از مهم ترین مواد ارگانیک که سبب ایجاد رنگ خاکستری در سنگ می شوند، مواد کربن دار آسفالتی ( Bituminous ) و هیدروکربن های سیاه رنگ ( Carbonaceus ) می باشد.

 

 

 

 

طیف رنگی زرد تا قرمز

تراورتن قرمزسنگ های با این طیف رنگی نیز در طبیعت بسیار یافت می شوند. ولی تشخیص این که آیا رنگ آن سنگ اولیه است یا ثانویه کمی دشوار است. عنصر هماتیت سبب ایجاد رنگ قرمز در سنگ می شود و همچنین رنگ زرد سنگ در صورت وجود ترکیبات عنصر لیموتیت به وجود می آید. ترکیباتی از آهن نیز سبب ایجاد رنگ قرمز در سنگ می شود.

 

 

 

 

 

طیف رنگ سبز

سبزوجود کلریت، گلوکونیت، سرپانتین از مهم ترین دلایل ایجاد رنگ سبز در سنگ می باشد. رنگ سبز بر اثر رسوبات آب های کم عمق نیز به وجود می آید که درصد های متفاوتی از میکا، سیلیکات و کلرید در آن وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

بررسی سایر موادی که رنگ سنگ را تغییر می دهند

در طبیعت سنگ های متفاوتی با رنگ های بسیار زیبا یافت می شوند برای مثال سنگ هایی با رگه ی طلایی دیده می شود مقادیری از عنصر گوگرد دارند و یا سنگ های مرمر که رنگ سفید آن ناشی از وجود فلدسپات ها، کلسیت و دولومیت می باشد. با این تفاسیر کانی ها که مواد تشکیل دهنده ی سنگ می باشند عامل تغییر رنگ سنگ ها بر روی کره ی سنگی ما هستند.

 

خدمات کفسابی سطوح به خصوص سطوح سنگی از جمله امور تخصصی قابل ارائه شرکت خدماتی نظافتی معتبر می باشد که به کمک آن رنگ طبیعی سنگ حفظ شده و سطح سنگ کاملاً براق و صیقلی می شود.

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: