اهمیت نظافت آشپزخانه رستوران و هتل

هیچ عاملی مانند آلودگی رستوران موجب تخریب اعتبار یک هتل بزرگ و شیک یا یک رستوران پر رفت و آمد نخواهد شد. نظافت آشپزخانه در این اماکن بسیار ارزشمندمی باشد. علاوه بر این شیوه های نظافتی خاص خود را می طلبد. رستوران هایی که به طور مداوم در حال فعالیت هستند، بهتر است حداقل ۳ یا ۴ روز را در طی هر ماه از سال به طور کلی رستوران را تعطیل کرده و زمانی را صرف نظافت آشپزخانه نمایند. این امر سلامتی کارمندان را تضمین می نماید. بهترین تصمیم در این راستا می تواند انتخاب یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر جهت انجام امور نظافت رستوران باشد. این شرکت ها خدمات نظافت را به صورت اختصاصی و به کمک تجهیزات پیشرفته به انجام می رسانند.

انواع آلودگی سطحی در آشپزخانه

نظافت آشپزخانهپخت و پز مواد غذایی در آشپزخانه ها با روغن انجام می شود. میزانی از روغن مصرفی بر روی سطوح کناری گاز و بر روی سطح گاز آشپزخانه باقی می ماند. رفته رفته این روغن اکسیده شده و لکه های بسیار سختی بر روی سطوح به وجود می آورد. نظافت این لکه ها بدون کمک مواد شوینده ی اختصاصی و تجهیزات نظافتی مخصوص امکان پذیر نمی باشد. از طرفی دیگر مواد اولیه ی غذا همچون گوشت قرمز و سفید بر روی تخته های مخصوص آشپزخانه برش داده می شوند.

به دلیل استفاده از چاقو جهت برش دادن این مواد اولیه، خط و خش بسیار زیادی بر روی سطح ایجاد می شود. عدم نظافت این تخته ها انواع بیماری ها را به غذا ها انتقال می دهد. درست است که کف آشپزخانه ها با مواد غذایی در تماس نمی باشد، ولی نظافت کف از اولویت های نظافت آشپزخانه جهت رعایت بهداشت است. یکی از بزرگترین سرنخ های شناسایی یک رستوران یا غذاخوری آلوده، کف زمین این مکان ها می باشد.

بررسی عواقب عدم رعایت بهداشت

در اینجا به بررسی برخی عواقبی که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی در آشپزخانه رستوران ها می شود می پردازیم:

۱) از دست دادن مشتری ها: مراجعین رستوران تمایل به صرف غذا در رستوران یا هتلی که کف آن به درستی نظافت نشده باشد را ندارند. این امر نه تنها موجب نارضایتی مشتریان آن مکان می شود بلکه باعث ترک آن محل برای همیشه می شود. امروزه به دلیل فعالیت وسیع شبکه های اجتماعی در امر اطلاع رسانی به افراد در جوامع، گاهی این نارضایتی ها به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی گزارش می شود. در این صورت به ازای هر یک نفر مشتری ناراضی، افراد بسیاری از رفتن به رستوران مربوطه امتناع می کنند.

۲) عدم رعایت بهداشت مواد غذایی: عدم نظافت صحیح کف می توانند تعداد بیشماری باکتری و میکروب و انواع موجودات زنده مثل سوسک و حشرات را پرورش دهد. این موجودات بر روی مواد غذایی تاثیر نامناسبی گذاشته و مواد غذایی را فاسد می کنند.

۳) آسیب دیدگی تجهیزات آشپزخانه: در صورت عدم نظافت به موقع و صحیح وسایل آشپزخانه، این وسایل دچار مشکل شده و در عملکرد این دستگاه ها مخاطراتی ایجاد می شود. لذا جهت بهره وری از تجهیزات آشپزخانه در بلند مدت، نظافت آنها باید به صورت برنامه ریزی شده صورت پذیرد.

تجهیزات مورد نیاز جهت نظافت آشپزخانه:

واترجت

نظافت آشپزخانهجهت از بین بردن آلودگی های قدیمی و سخت مناسب ترین دستگاه می تواند دستگاه کارواش صنعتی آب گرم باشد. این دستگاه با تکنولوژی آب فوق فشار قوی دمای آب را تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد بالا برده و می تواند انواع لکه ها را از بین ببرد.

 

 

 

 

 

اسکرابر

نظافت آشپزخانه رستورانکف این آشپزخانه ها معمولاً از موزاییک می باشد. نظافت اینگونه سطوح توسط اسکرابر به آسانی صورت پذیر می باشد. اسکرابر یک دستگاه کف شوی است. معمولاً به دلیل محدودیت فضا در آشپزخانه ها از نوع دستی آن استفاده می شود. عملکرد این دستگاه به کمک برس های دواری که در قسمت زیرین دستگاه تعبیه شده است، می باشد. پس از شستشوی کامل سطح توسط این برس ها، آب کثیف به کمک تی دستگاه که در قسمت پشتی آن  قرار دارد، جمع آوری شده و به مخزن آب کثیف دستگاه انتقال می یابد. انجام کلیه امور نظافتی در آشپزخانه رستوران ها و هتل ها را به شرکت خدماتی نظافتی بسپارید. اینگونه امور توسط نیروی انسانی آموزش دیده و تجهیزات خدمات نظافتی بسیار پیشرفته امکان پذیر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با حیطه کاری شرکتهای خدماتی نظافتی با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمائید.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: