نظافت سالن ورزشی

با توجه به تاثیر بسزای ورزش و انجام فعالیت های فیزیکی بر سلامت افراد امروزه افراد انجام این فعالیت ها را به گونه ای ضروری دانسته و اماکن ورزشی روزانه میربان ورزشکاران بسیاری می باشند. حجم بالای تردد افراد در این مکان ها، سبب بروز آلودگی های محیطی در اماکن ورزشی شده که تهدیدی کاملا جدی برای ورزشکاران می باشد. از این جهت نظافت اماکن ورزشی ضرورت یافته و مدیران این مراکز نیاز به توجه بیشتر به چگونگی بهینه سازی امر نظافت دارند. به طبع انجام موثر نظافت سطح بهداشت اماکن ورزشی را افزایش داده و سبب جلب رضایت حداکثری مراجعین می شود. از جمله خدمات تخصصی یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر انجام نظافت اماکن ورزشی می باشد که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز نظافتی این امر خطیر امکان پذیر گردیده است. علاوه بر این شرکتهای خدماتی نظافتی حرفه ای با بکارگیری تجارب پرسنل نظافتی مجرب امر دشوار نظافت در این مکان ها را سهولت بخشیده و مدت زمان انجام نظافت به کمک این افراد با کاهش چشم گیری همراه خواهد بود.

شناسایی شرایط محیط و میزان آلودگی ها

اماکن ورزشی مجموعه هایی با تعدادی سالن می باشند که هر سالن بنابر شرایط خاص رشته ورزشی طراحی شده است. سالن های سرپوشیده فوتبال، والیبال، بسکتبال، سالن ورزشهای رزمی، سالن بدنسازی و هوازی و … از مهم ترین بخش های یک مجموعه ورزشی می باشند که هر یک با نوع خاصی از کفپوش پوشیده شده و عبور مرور ورزشکاران در آنها میزانی از آلودگی را در آنها به وجود می آورد. در صورت عدم کنترل آلودگی ها در هر یک از این بخش ها سلامت ورزشکاران به خطر افتاده و زمینه برای رشد و نمو انواع باکتری های بیماری زا به وجود می آید.

 

بکارگیری تجهیزات نظافت صنعتی

با توجه به نوع و میزان آلودگی های ایجاد شده در هر یک از بخش های سالن ورزشی استفاده از راهکار نظافتی مناسب و موثر می تواند سبب زیبایی هرچه بیشتر این مکان ها شده و از طرفی عمر کفپوش ها و وسایل ورزشی موجود در سالن ها با بکارگیری تجهیزات نظافتی کارآمد افزایش خواهد یافت زیرا امکان حذف آلودگی ها از این سطوح به خوبی فراهم می آید. با استفاده از انواع شوینده های فشار قوی می توان لایه های آلودگی ایجاد شده از سطح تجهیزات و وسایل موجود در سالن ورزشی را شستشوی نمود. سطوح هموار کف نیز با استفاده از دستگاه اسکرابر مورد نظافت قرار می گیرد. حال آنکه قبل از نظافت به کمک یک جاروبرقی صنعتی پر قدرت می توان آلودگی هایی همچون گرد و غبار وزباله ها را از سطح جمع آوری نمود.

کاربرد جاروبرقی صنعتی در نظافت سالن ورزشی

مکش مواد و زباله های جامد از سطوح کف همچون گرد و غبار با استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی صورت می پذیرد. از این رو با استفاده از این دستگاه می توان کلیه سطوح کف سالن های ورزشی را که در معرض آلودگی هایی همچون گرد و خاک چسبیده به کفش ورزشکاران قرار می گیرند را به کمک این دستگاه ها نظافت نمود. جاروبرقی صنعتی مجهز به مخازن بزرگ می باشد به همین دلیل حجم بالایی از زباله ها با استفاده از این دستگاه در مدت زمان بسیار کوتاه و توسط تعداد کمی نیروی خدماتی قابل جمع آوری می باشد.

 

بکارگیری اسکرابر در شستشوی سطوح هموار

با استفاده از دستگاه اسکرابر پس از نظافت سطوح هموار به کمک دستگاه اسکرابر می توان آلودگی های ایجاد شده در میان خلل و فرج سطح را نظافت نمود و سبب درخشندگی و زیبایی هر چه بیشتر این سطوح شد. دستگاه اسکرابر مجهز به برس های دیسکی شکل می باشد که با حرکت دورانی بر سطوح آلودگی ها را از میان خلل و فرج خارج نموده و سطح را به صورت عمقی پاکسازی می نمایند. برترین مزیت دستگاه اسکرابر خشک شدن سطح تنها بلافاصله پس از شستشوی می باشد و در این صورت پس از پایان عملیات شستشوی هیچگونه خللی در ورزش و روند فعالیت ورزشکاران به وجود نخواهد آمد.

 

 

استفاده از واترجت به منظور زدودن آلودگی ها از سطوح ناهموار

بخش هایی از سالن های ورزشی همچون صندلی های سکوی تماشاچیان، دیوارها، راه پله ها و کلیه سطوح ناهموار نیازمند نظافت عمقی می باشند و از بین بردن آلودگی ایجاد شده بر این سطوح بدون استفاده از آب غیر ممکن می باشد. لذا با استفاده از تکنولوژی آب فشار قوی دستگاه کارواش صنعتی امکان حذف آلودگی ها از این سطوح فراهم می آید و پس از پایان عملیات شستشوی این سطوح کاملا پاکیزه و همانند روز اول خواهد شد.

 

 

برنامه ریزی جهت طرح نظافتی مناسب

پس از شناسایی بخش هایی که به نظافت نیاز دارند و انتخاب تجهیزات مناسب برای خدمات نظافت اماکن ورزشی، حال قادر به برنامه ریزی مناسب جهت انجام امور نظافتی می باشید. هر یک از این بخش ها به دلیل استفاده ی روزمره ی افراد نیاز به نظافت روزانه دارند. عدم نظافت این بخش ها به صورت روزانه آلودگی و بیماری ها را افزایش می دهد. اما برخی بخش ها به دلیل استفاده ی کمتر و به دلیل حذف آلودگی های عمقی نیاز به نظافت به صورت هفتگی و یا حتی ماهانه دارند

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: