نظافت سالن ورزشی

اماکن ورزشی از جمله اماکن عمومی پر رفت و آمد می باشند. لزوم رعایت بهداشت و نظافت این اماکن به خوبی قابل درک می باشد. عدم نظافت سالن ورزشی به شیوه ی صحیح نیز مشکلات بسیار زیادی برای مراجعین این مکان ها به وجود خواهد آورد، لذا موجب اهمیت نظافت سالن ورزشی می شود. شرکت خدماتی نظافتی، انجام امور نظافتی سالنهای ورزشی را به کمک نیروی انسانی کارآمد و تجهیزات نظافتی پیشرفته روز دنیا به انجام می رساند.

قدم اول:شناسایی بخشهایی که نیاز به نظافت دارند:

نظافت سالن ورزشینظافت اماکن ورزشی امری بسیار تخصصی می باشد. مجموعه های ورزشی از بخشهای متفاوتی با شرایط مختلف تشکیل شده اند که به شرح ذیل می باشد:

سالن های سرپوشیده مانند سالن والیبال، بسکتبال، فوتسال

سالن های رزمی و یوگا

سالن های بدنسازی و هوازی

زمین های فوتبال، تنیس

هریک از این سالنها دارای کفپوش مخصوص به خود می باشند. عدم نظافت صحیح این سالنها منجر به آسیب به کفپوش ها می شود. نیاز به نظافت به کمک تجهیزات نظافتی در این مقوله بسیار محسوس خواهد بود.

 

قدم دوم:شناسایی تجهیزات نظافتی مناسب جهت نظافت سالن ورزشی

نظافت سالن ورزشیهر یک از سالنهای ورزشی ذکر شده در بالا دارای کفپوش های مختلف می باشند. برای مثال جنس کفپوش سالن های سرپوشیده از کفپوش اپوکسی و پلی اورتان می باشد. در صورت نظافت به کمک شیوه های سنتی کفپوش آسیب میبیند. ایجاد خط و خش بر روی این سطوح منجر به نفوذ انواع آلودگی ها در آنها می شود. در صورت عدم نظافت صحیح سطوح اپوکسی و انجام نظافت به کمک تی، آلودگی ها تنها از بخشی به بخش دیگر انتقال خواهد داد. لذا استفاده از یک اسکرابر سرنشین دار و یا دستی این کار را به بهترین شیوه به انجام رسانده و آلودگی ها را به صورت عمقی از سطح برمی دارد. این دستگاه علاوه بر توانایی نظافت اپوکسی، سطوح دیگری همچون سنگ، پارکت، بتن مسطح، موزائیک و … را دارد. همین امر استفاده از دستگاه را برای سایر سالن ها مناسب می نماید.

برخی از بخش ها مانند سکوی تماشا چیان، راه پله ها و رختکن ها به دلیل کمبود فضا استفاده از دستگاه اسکرابر جهت نظافت کف آنها امکان پذیر نمی باشد. تنها با یک ترولی نظافتی که دارای تی دستی و جارو می باشد، می توان سطح را نظافت نموده و آلودگی ها را به حداقل رساند. برخی مواقع قبل از تی نیاز به حذف زباله های بزرگتر می باشد. به کمک جاروبرقی های صنعتی می توان فضای وسیعی را در بازه ی زمانی بسیار کوتاه نظافت نمود.

بخش هایی از سالن های ورزشی نیازمند نظافت عمقی تر می باشد. آلودگی این سطوح بدون کمک آب از بین نخواهد رفت. معمولاً آلودگی های قدیمی تر، از این دست می باشند. بهره گیری از واتر جت، آب فوق فشار قوی امکان حذف آلودگی های عمیق از انواع سطوح را دارند. به کمک واترجت می توانید محل مورد نظر را به نحوی نظافت کنید که همانند روز اول درخشنده شود.

قدم سوم: برنامه ریزی جهت طرح نظافتی مناسب

پس از شناسایی بخش هایی که به نظافت نیاز دارند و انتخاب تجهیزات مناسب برای نظافت اماکن ورزشی، حال قادر به برنامه ریزی مناسبی جهت انجام امور نظافتی می باشید. هر یک از این بخش ها به دلیل استفاده ی روزمره ی افراد نیاز به نظافت روزانه دارند. عدم نظافت این بخش ها به صورت روزانه آلودگی و بیماری ها را افزایش می دهد. اما برخی بخش ها به دلیل استفاده ی کمتر از آن بخش ها و به دلیل حذف آلودگی های عمقی نیاز به نظافت هفتگی و یا حتی ماهانه دارند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: