چگونگی عملیات تخریب بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده (prestressed concrete) از جمله سازه های بتنی می باشد که از قبل تحت فشرده سازی قرار می گیرد تا بتواند بار های سنگین را متحمل شود. تعریف فنی دیگری که می توان در زمینه بتن پیش تنیده مطرح نمود ، بتنی است که بر اثر فشار بر روی سطح آن ترک عمیق ایجاد نمی شود. در کل از بتن به عنوان جسمی یاد می شود که سنگین بوده و در برابر فشار بسیار مقاوم می باشد اما در برابر کشش ، مقاومت بسیار کمی دارد ولی در بتن پیش تنیده با وارد آوردن فشار به ساختار کلی بتن کشش ایجاد شده را کم می کنند و مقاومت کلی بتن را افزایش می دهند. گاهی اوقات این سازه های بتنی دچار مشکلاتی می شوند که نیاز به تخریب بتن پیش تنیده (prestressed concrete demolition) می شود.

تخریب بتن پیش تنیده

تخریب بتن پیش تنیدهامر تخریب بتن پیش تنیده بسیار سخت بوده و امکان انجام آن با چکش بادی نمی باشد زیرا به دیگر بخش های سازه آسیب می رساند. همچنین استفاده از روش ضربه ای باعث ایجاد پارگی بر روی کابل ها می شود که این اتفاق بسیار خطرناک بوده و موجب کاهش کارایی سازه و نییز تخریب کلی سازه خواهد شد جهت ساخت بتن های پیش تنیده تماماً از میلگرد استفاده می شود تا بتواند کشش سطحی بالاتری داشته باشد و این موضوع سبب غیر ممکن ساختن امر تخریب بتن به روش های معمول می شود. تنها با نیروی انسانی آموزش دیده و به کمک تجهیزات صنعتی پیشرفته مثل دستگاه آب فوق فشار قوی( دستگاه کارواش صنعتی ) امکان پذیر می باشد. به کمک اینگونه تجهیزات به ساختار کلی سازه آسیبی نرسیده و بر روی سطح آن ترکی ایجاد نخواهد شد.

 

 

کاربرد

تخریب بتن پیش تنیدهبتن پیش تنیده در پایه های پلها و اسکله ها و اخیراً در سقف های بتنی بلند استفاده می شود. بیشترین استفاده از این سازه در پارکینگ های طبقاتی می باشد زیرا این سطوح در معرض خمیدگی می باشند.

معمولاً از این نوع بتن در سازه هایی با دهانه ی بزرگ بین ۱۰ تا ۱۸ متر که امکان نصب ستون نیست ، استفاده می شود.

 

 

 

 

بتن پیش تنیده پس کشیده

تخریب بتن پیش تنیدهنوعی دیگر از بتن پیش تنیده، بتن پیش تنیده پس کشیده می باشد و این نوع بتن با خارج کردن کابل ها از داخل بتن پیش تنیده سفت شده ساخته می شود. نیروی ایجاد پیش تنیدگی توسط دو عدد گیره که در بخش انتهایی سازه ها قرار می گیرد به بتن انتقال می یابد. فولاد نباید به بتن چسبیده باشد زیرا نمی توان آن را از بتن کشید و بیرون آورد. کابل ها (میلگردها ) را همیشه قبل یا بعد از بتن ریزی در داخل بتن ها قرار می دهند، این امر توسط نیروی انسانی به انجام می رسد. تخریب این نوع سازه نیز به شیوه ی تخریب بتن پیش تنیده و با کمک آب فوق فشار قوی امکان پذیر می باشد.

انجام عملیات تخریب بتن از جمله امور تخصصی است که امروزه توسط شرکت خدماتی نظافتی معتبر قابل ارائه می باشد و همانطور که گفته شد نتایج مطلوبی به ارمغان می آید.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: