چگونگی عملیات تخریب بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده (prestressed concrete) شیوه ای است که به منظور مقاوم سازی هر چه بیشتر بتن بکار می رود و از این نوع بتن معمولا در پایه پلها، اسکله ها و پارکینگ های طبقاتی استفاده می شود و معمولا در مواقعی که بتن نیاز به تحمل وزن یا بار اضافی داشته باشد از این شیوه جهت افزایش مقاومت حداکثری بتن استفاه می شود. در کل بتن از جمله مصالح ساختمانی مقاوم می باشد اما به علت عدم مقاومت در برابر کشش نمی توان از آن استفاده نمود حال آنکه با این روش می توان از بتن در برابر کشش نیز محافظت و با استفاده از این شیوه در بسیاری از فضاها مورد استفاده قرار داد. گذر زمان و برخی مشکلات همچون عدم بتن ریزی صحیح در بتن پیش تنیده گاهی نیاز به تخریب بتن را بیش از پیش به حالت الزام در می آورد لذا با توجه به شرایط بتن پیش تنیده عملیات تخریب قابل اجرا می باشد. در این مقاله چگونگی عملیات تخریب بتن پیش تنیده را مورد بررسی قرار می دهیم.

تخریب بتن پیش تنیده

تخریب بتن پیش تنیدهدر بتن پیش تنیده عملیات مقاوم سازی با عبور میلگرد از درون لایه های بتنی به انجام می رسد و پس از شکل گیری بتن در صورت نیاز به تخریب وجود میلگرد ها درون بتن عملیات تخریب را دشوار می نماید. تخریب این نوع از بتن با استفاده از تجهیزات مرسومی همچون چکش بادی سبب ایجاد شکست و آسیب به میلگرد ها شده و خطرات بسیاری همچون سستی بتن و فرو ریختن ناگهانی را به دنبال خواهد داشت. بدین منظور امروزه از جمله خدمات تخصصی قابل ارائه یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر تخریب بتن پیش تنیده می باشد که با استفاده از دستگاه کارواش صنعتی و با استفاده از تکنولوژی آب فوق فشار قوی عملیات تخریب بتن را به انجام می رساند. با استفاده از این تجهیزات آرماتورها یا میلگرد ها سالم مانده و دچار شکست و خوردگی نمی شوند و با انجام عملیات تخریب هر بخش هیچگونه آسیبی به سایر قسمتهای سطوح بتنی وارد نخواهد شد.

کاربرد بتن پیش تنیده

تخریب بتن پیش تنیدهبتن پیش تنیده در صنعت ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد، از مهم ترین کاربرد این نوع از بتن در صنایع پل سازی، سدسازی، پارکینگ های طبقاتی وسیع، اسکله ها، سقف های بتنی و در بسیاری از ساختمان های تجاری-اداری که امکان نصب ستون نباشد از این نوع از بتن که دارای مقاومت بیشتری است استفاده می گردد.

 

 

 

 

بتن پیش تنیده پس کشیده

تخریب بتن پیش تنیدهنوعی دیگر از بتن پیش تنیده، بتن پیش تنیده پس کشیده می باشد و این نوع بتن با خارج کردن کابل ها از داخل بتن پیش تنیده سفت شده ساخته می شود. نیروی ایجاد پیش تنیدگی توسط دو عدد گیره که در بخش انتهایی سازه ها قرار می گیرد به بتن انتقال می یابد. فولاد نباید به بتن چسبیده باشد زیرا نمی توان آن را از بتن کشید و بیرون آورد. کابل ها (میلگردها ) را همیشه قبل یا بعد از بتن ریزی در داخل بتن ها قرار می دهند، این امر توسط نیروی انسانی به انجام می رسد. تخریب این نوع سازه نیز به شیوه ی تخریب بتن پیش تنیده و با کمک آب فوق فشار قوی امکان پذیر می باشد.

انجام عملیات تخریب بتن از جمله امور تخصصی است که امروزه توسط شرکت خدماتی نظافتی معتبر قابل ارائه می باشد و همانطور که گفته شد نتایج مطلوبی به ارمغان می آید.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: