مقایسه تخریب بتن به روش چکش بادی و آب فشار قوی

در مقالات گذشته به بررسی انواع روش های تخریب بتن پرداختیم. حال به مقایسه ی دو روشی که از سایر روش ها بیشتر استفاده می شوند می پردازیم. روش تخریب بتن با استفاده از چکش بادی و تکنولوژی آب فوق فشار قوی دستگاه کارواش صنعتی . در این مقاله به فاکتور های مهم مورد بررسی در امر تخریب بتن می پردازیم.عوامل مورد بررسی میتواند تصمیم گیری در انتخاب مناسب ترین روش را سهولت بخشد.

سلامت بتن:

تخریب بتنچکش بادی به علت ارتعاشات ممتد و شدید در لایه های درونی بتن ترک های ریز ایجاد می گردد. لذا کیفیت بتن را از بین رفته و طول عمر سازه کاهش پیدا می کند در صورتی که آب فشار قوی بدون ایجاد کوچکترین ارتعاشی محدوده مورد نظر را تخریب کرده و قسمت های دیگر را سالم باقی می گذارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

سلامت لبه ها و زوایا:

تخریب بتنچکش بادی به دلیل انجام کار با ضربات شدید و ارتعاش بالا، احتمال تخریب کامل لبه ها و گوشه ها را به حداکثر می رساند. در حالی که تخریب بتن با استفاده از آب فوق فشار قوی تنها لایه رویی را تخریب میکند. انجام کار بر روی لبه ها نیز همانند سایر سطوح صاف به انجام می رسد و مابقی قسمت های بتن کاملاً سالم باقی می ماند.

 

 

 

 

 

سلامت آرماتور:

تخریب بتن بدون آسیب به آرماتور

هنگام استفاده از چکش بادی این دستگاه به آرماتور می رسد و آن را کج می کند و ممکن است منجر به شکستن آرماتورها شود.تخریب بتن با استفاده از آب فوق فشار قوی حتی به سیم مفتول های مورد استفاده در بستن آرماتور نیز هیچگونه آسیبی وارد نخواهد کرد و پس از انجام عملیات آرماتورها کاملاً سالم باقی می مانند.

 

 

 

 

 

زمان اجرا:

برای مثال جهت تخریب فضای ۱ متر در ۲۰ سانتیمتر با یک چکش بادی زمان تقریبی ۲۰ دقیقه می باشد.در حالی که با آب فوق فشار قوی با یک نازل و دستگاه ۱۲۵ کیلو وات در مدت زمان بسیار کوتاه تر از چکش بادی تنها در ۵ دقیقه به انجام می رسد.

 

سلامت کاربر دستگاه:

تخریب بتن کاربری که امر تخریب بتن را به کمک چکش بادی به انجام می رساند، در معرض آسیب های جبران ناپذیر می باشد که ناشی از ارتعاش بالایی است که این دستگاه به وجود می آورد و به دستها و پای فرد وارد می شود که متاسفانه حتی با پوشیدن لباس ایمنی یا تجهیزات دیگر نیز امکان جلوگیری از این آسیب ها وجود ندارد.کاربری که از دستگاه فشار قوی آب استفاده می نماید با پوشیدن لباس مخصوص ایمنی و سلامت وی به طور کامل تامین می باشد.این سیستم به صورت رباتیک نیز قابل استفاده می باشد که در آن صورت از نظر ایمنی در سطح بسیار بالایی می باشد.

 

 

 

سطح صدا:

سر و صدای زیادهنگام استفاده از دستگاه چکش بادی صدای ایجاد شده در محیط اطراف آن بسیار آزار دهنده بوده و غیر قابل تحمل می باشد.صدایی ممتد که اطرافیان نیز شدت صدا اذیت میشوند.دستگاه آب فوق فشار قوی با صدایی ملایم و غیر آزار دهنده حتی برای فردی که عملیات تخریب را انجام میدهد انجام امر تخریب بتن را تسهیل می نماید.

 

 

 

 

نتیجه گیری:

تخریب بتندستگاه تخریب بتن با آب فشار قوی قیمت بالاتری نسبت و چکش بادی دارد ولی با در نظر گرفتن تمامی موارد مقایسه شده مشاهده می شود که چکش بادی صرفه اقتصادی ندارد و با توجه به آسیب های وارد شده به سازه و زمان اجرای بالاتر در مقایسه با استفاده از آب انتخاب مناسبی نمی باشد.در حالی که آب فشار قوی با توجه به حفظ سلامت سازه،آزار کمتر برای اطرافیان و کاهش زمان اجرای پروژه و در نتیجه جلو انداختن زمان بهره برداری از نظر اقتصادی بسیار با صرفه تر می باشد.

 

 

 

 

امروزه از جمله خدماتی که به صورت تخصصی توسط یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر به انجام می رسد انجام عملیات تخریب بتن با استفاده از دستگاه کارواش صنعتی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: