مقایسه تخریب بتن به روش چکش بادی و آب فشار قوی

استفاده از چکش بادی شیوه ای مرسوم جهت تخریب بتن می باشد اما با توجه به مشکلات ناشی از ناکارآمدی این دستگاه امروزه افراد به دنبال روشی ایمن و کارآمد می باشند. واترجت در صنایع کاربرد فراوانی دارد یکی از کاربردهای بهینه این دستگاه انجام عملیات تخریب بتن می باشد که با استفاده از واترجت صنعتی بسیاری از مشکلات عملیات تخریب با چکش بادی مرتفع گردیده است. در این مقاله به مقایسه دو روش تخریب بتن با استفاده از واترجت صنعتی و چکش بادی می پردازیم. 

لزوم تخریب بتن و روش های کاربردی

بتن از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد که در گذر زمان و به دلایل متفاوتی دچار آسیب شده و نیاز به بازسازی دارد. با تخریب بتن می توان عملیات بازسازی آن را به انجام رساند. اما با توجه به مقاومت بالای بتن عملیات تخریب کمی دشوار می باشد و نیاز به استفاده از تجهیزات مدرن، کارآمد و قدرتمند دارد.

 عملکرد چکش بادی

تخریب بتنچکش بادی ابزاری جهت تخریب بتن می باشد که مجهز به مته های بزرگ بوده و به صورت عمود بر سطح بتن قرار می گیرند. حرکت مته به سمت بالا و پایین سبب تخریب لایه های بتن می شود و با هر بار نفوذ مته به لایه های بتن شکست های در میان لایه ها به وجود می آید که از هم پاشی لایه های بتن را به دنبال دارد.

 

 

 

 

 

عملکرد واترجت صنعتی

واترجت صنعتی تخریب بتن واترجت صنعتی با استفاده از تکنولوژی آب فوق فشار قوی عملیات تخریب باتن را به انجام می رساند. پاشش آب با فشار بالا بر سطح بتن شبه انفجارهایی را به وجود می آورد که این شبه انفجارها سبب فروپاشی لایه ها می شود. امکان تنظیم دستگاه جهت تخریب سطح مقطع بتنی مورد نظر با استفاده از دستگاه واترجت صنعتی وجود دارد بنابراین دقت تخریب با استفاده از این دستگاه بیشتر می باشد.

 

 

 

 

 

بررسی شرایط بتن پس از عملیات تخریب

گاهی اوقات نیاز به تخریب بتن در سطوح حساسی مانند درون ساختمان ها می باشد که سلامت سایر بخش ها نیز مد نظر قرار می گیرد و جهت تخریب بتن استفاده از روش های ایمن ضرورت می یابد.

سلامت لبه ها و زوایا

تخریب بتن

چکش بادی به دلیل انجام کار با ضربات شدید و ارتعاش بالا، احتمال تخریب کامل لبه ها و گوشه ها را به حداکثر می رساند. در حالی که تخریب بتن با استفاده از آب فوق فشار قوی تنها لایه رویی را تخریب میکند. انجام کار بر روی لبه ها نیز همانند سایر سطوح صاف به انجام می رسد و مابقی قسمت های بتن کاملاً سالم باقی می ماند.

 

 

 

 

 

سلامت آرماتور

تخریب بتن بدون آسیب به آرماتور

هنگام استفاده از چکش بادی این دستگاه به آرماتور می رسد و آن را کج می کند و ممکن است منجر به شکستن آرماتورها شود.تخریب بتن با استفاده از آب فوق فشار قوی حتی به سیم مفتول های مورد استفاده در بستن آرماتور نیز هیچگونه آسیبی وارد نخواهد کرد و پس از انجام عملیات آرماتورها کاملاً سالم باقی می مانند.

 

 

 

 

 

سلامت کاربر دستگاه

تخریب بتن کاربری که امر تخریب بتن را به کمک چکش بادی به انجام می رساند، در معرض آسیب های جبران ناپذیر می باشد که ناشی از ارتعاش بالایی است که این دستگاه به وجود می آورد و به دستها و پای فرد وارد می شود که متاسفانه حتی با پوشیدن لباس ایمنی یا تجهیزات دیگر نیز امکان جلوگیری از این آسیب ها وجود ندارد.کاربری که از دستگاه فشار قوی آب استفاده می نماید با پوشیدن لباس مخصوص ایمنی و سلامت وی به طور کامل تامین می باشد.این سیستم به صورت رباتیک نیز قابل استفاده می باشد که در آن صورت از نظر ایمنی در سطح بسیار بالایی می باشد.

 

 

 

 

سطح صدا

سر و صدای زیادهنگام استفاده از دستگاه چکش بادی صدای ایجاد شده در محیط اطراف آن بسیار آزار دهنده بوده و غیر قابل تحمل می باشد.صدایی ممتد که اطرافیان نیز شدت صدا اذیت میشوند.دستگاه آب فوق فشار قوی با صدایی ملایم و غیر آزار دهنده حتی برای فردی که عملیات تخریب را انجام میدهد انجام امر تخریب بتن را تسهیل می نماید.

 

 

 

 

 

نتیجه گیری

تخریب بتندستگاه کارواش صنعتی قیمت بالاتری نسبت و چکش بادی دارد ولی با در نظر گرفتن تمامی موارد مقایسه شده، در می یابیم که چکش بادی صرفه اقتصادی ندارد و با توجه به آسیب های وارد شده به سازه و زمان اجرای بالاتر در مقایسه با استفاده از آب انتخاب مناسبی نمی باشد. در حالی که آب فشار قوی با توجه به حفظ سلامت سازه، آزار کمتر برای اطرافیان و کاهش زمان اجرای پروژه و در نتیجه جلو انداختن زمان بهره برداری از نظر اقتصادی بسیار با صرفه تر می باشد.

 

 

 

 

 

از جمله خدمات تخصصی قابل ارائه توسط شرکت خدماتی نظافتی معتبر انجام عملیات تخریب بتن با استفاده از واترجت صنعتی می باشد که همانطور که بررسی شده شیوه ای ایمن، مفید، موثر و کارآمد می باشد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: