استفاده از آب فوق فشار قوی جهت تخریب بتن و بررسی سایر روش ها

به منظور بازسازی سطوح بتنی از روش های متفاوتی استفاده می شود که یکی از مرسوم ترین این شیوه ها تخریب بتن به منظور بتن ریزی دوباره می باشد البته گاهی سطوح بتنی را به دلیل اشتباه در بتن ریزی نیز تخریب می نمایند. با توجه به سختی بتن عملیات تخریب کمی دشوار می گردد اما امروزه با استفاده از شیوه های مدرن تخریب بتن به انجام می رسد. برای اولین بار در ایران این عملیات توسط شرکت خدماتی نظافتی توان کاران الوند با استفاده از دستگاه کارواش صنعتی یا واترجت صورت می پذیرد. زمان انجام عملیات با استفاده از این شیوه در زمان کوتاهی صورت می پذیرد. با استفاده از این شیوه مشکلات تخریب به شیوه های قدیمی مرتفع می گردد. در این مقاله به بررسی انواع شیوه های تخریب بتن پرداخته و مزایای استفاده از تکنولوژی آب فوق فشار قوی را جهت تخریب بتن بیان می نمائیم.

چگونگی انجام تخریب بتن و روشهای تخریب

با توجه به کاربرد فراوان بتن در صنایع ساختمان سازی، امکان استفاده نادرست از آن نیز وجود دارد که در آن صورت افراد نیاز به تخریب بتن و بازسازی آن دارند. عملیات تخریب سطوح بتنی به روش های متفاوتی صورت می پذیرد که بسته به شرایط محیط مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا به بررسی انواع روش های تخریب بتن می پردازیم.

۱)روش استفاده از مته های تخریب(چکش بادی):

تخریب بتنچکش بادی دستگاهی مناسب جهت تخریب لایه های بتنی و انواع مصالح سخت ساختمانی همچون سنگ، سیمان و … می باشد. این دستگاه دارای مته های با قطر و اندازه متفاوت می باشد که  با حرکت این مته ها و قرار گرفتن بر سطوح با زاویه عمودی، این مته ها به لایه های سطح رسوخ نموده و لایه های بتن، آسفالت، سنگ و سیمان را تخریب می نمایند. اما استفاده از این دستگاه جهت انجام عملیات تخریب و به خصوص تخریب بتن با توجه به آسیب های وارده و مشکلات محتمل الوقوع پیشنهاد نمی شود. از بزرگترین مشکلاتی که بر اثر استفاده از این ابزار تخریب برای بتن به وجود می آید، آسیب به آرماتورها و میلگرد های کارشده در لایه های زیرین بتنی می باشد که در صورت بروز شکست و خوردگی در آرماتور مقاومت کلی سطح بتنی کاهش می یابد. از دیگر معایب این دستگاه حفاری ناهمگون در سطح و صدای نا به هنجار می باشد که این امر سلامت فرد را تهدید می کند.

 

 

 

۲)روش استفاده از تراش بتن:

دستگاه تراش بتن صرفا جهت تخریب لایه های بتنی صاف و هموار مورد استفاده قرار می گیرد و از این شیوه نمی توان در دیواره ها و بخش های انحنادار استفاده نمود. عملیات تخریب با استفاده از این تراش بتن توسط یک صفحه از جنس فولاد صورت می پذیرد که همانند تیغ عمل کرده و بخش های مورد نظر را تخریب می نماید اما با استفاده از این شیوه حجم بالایی از خاک و گرد و غبار در محیط پراکنده می شود و همچنین به دلیل تخریب لایه های عمیق سطح امکان ایجاد برش بر روی آرماتورها وجود داشته و سلامت آرماتوها با استفاده از این شیوه تضمین نمی شود لذا این شیوه کارایی چندانی نداشته و در صورت استفاده مشکلات بسیاری به وجود می آورد.

 

۳)روش استفاده از مواد شیمیایی(کتراک):

تخریب بتنکتراک ماده ای شیمیایی می باشد که در صورت اختلاط با آب جهت تخریب سطوح بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش سطح بتن را ابتدا توسط مته های شماره ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ تخریب می نماید و سپس ماده شیمیایی کتراک را درون لایه های تخریب شده می ریزند و بخش های حفاری شده را از این مواد پر می کنند. پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص، بخش مورد نظر تخریب می شود اما  ایجاد شکست های ناهمگون در سطح از مهم ترین مشکلات استفاده از کتراک جهت تخریب سطوح بتنی می باشد لذا جهت انجام تخریب بتن به صورت موضعی مناسب نمی باشد.

 

 

 

 

 

۴)روش استفاده از آب فوق فشار قوی(hydrodemolition):

تخریب بتنتخریب بتن با استفاده از تکنولوژی آب فوق فشار قوی یا استفاده از دستگاه کارواش صنعتی روشی مدرن جهت تخریب بتن به صورت موضعی می باشد. تخریب بتن با آب (hydrodemolition concrete) با استفاده از دستگاه کارواش صنعتی صورت می پذیرد که آب فوق فشار قوی با نفوذ به لایه های سخت بتن شبه انفجارهایی به وجود خواهد آمد که در طی آن لایه های سخت بتن از هم  جدا شده و هیچگونه آسیب و شکستی در سایر قسمت ها به وجود نخواهد آمد. این شیوه کارآمد در کوتاهترین زمان ممکن سطح مقطع بتنی مورد نظر شما را تخریب نموده و تمامی مشکلات تخریب بتن با روش های بررسی شده نیز مرتفع می گردد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: